ETCS hamuje Pendolino

ETCS hamuje Pendolino

24 sierpnia 2016 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Na początku sierpnia br. na linii nr 64 na odcinku Kozłów - Starzyny, która stanowi cześć połączenia Warszawy z Krakowem został uruchomiony system ETCS poziomu 1. Jest to drugi odcinek linii kolejowej w Polsce oprócz CMK, który gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie ruchu pociągów wyposażonych pokładowo w ten system.

ETCS hamuje Pendolino
Fot. Ryszard Jakimowicz

Jak dowiedział się „Kurier Kolejowy” system ETCS na tym odcinku powoduje konieczność zmniejszenia prędkości jazdy pociągów Pendolino z obowiązujących 160 km/h do około 130-135 km/h. Konieczność znacznego zmniejszenia prędkości jazdy dotyczy zbliżania się ED250 do przejazdów kolejowo - drogowych wyposażonych w tzw. TOP-y (tarcze ostrzegawcze przejazdowe) i stacji kolejowych. Dla pasażera pociągu jest to odczuwalne jako niestabilna jazda z ciągłym przyspieszaniem i hamowaniem.

Z dodatkowych informacji, które otrzymaliśmy od maszynistów wynika, że z powodu licznych przejazdów na dużej części odcinka Kozłów - Starzyny praktycznie nie jest możliwa jazda z prędkością 160 km/h i lepszym rozwiązaniem jest stabilna jazda z prędkością 130 km/h bez ryzyka wdrożenia przez system nagłego hamowania, które to pojawia się w okolicach prędkości bliżej 140 km/h. Co ciekawe problem hamowania nie dotyczy pociągów FLIRT, które również korzystają z systemu ETCS i mogą jechać stabilnie 160 km/h. 

Sprawa wymaga szczegółowego wyjaśnienie ze względu na konieczność wolniejszej jazdy dla Pendolino, co finalnie związane jest z wydłużaniem czasu przejazdu i niewykorzystywaniem dostępnych parametrów linii kolejowych uzyskanych w drodze kompleksowej modernizacji.

PKP PLK planuje wdrażanie systemu ETCS na kolejnych liniach kolejowych obsługiwanych przez Pendolino takich jak Opole - Wrocław czy Warszawa - Gdańsk na których również występuje wiele przejazdów kolejowo - drogowych. Wiązałoby się to z ograniczeniem prędkości jazdy Pendolino i wydłużeniem czasu przejazdu, co w dużej mierze niweczyłoby efekty kosztownych i długotrwałych modernizacji.

Z dodatkowych informacji wynika, że także na CMK na której nie ma przejazdów kolejowo - drogowych wyposażonych w TOP-y, w kilku lokalizacjach nie jest możliwa stabilna jazda z prędkością 200 km/h i system ETCS wymusza obniżenie prędkości.

Konieczność zmniejszenia prędkości poniżej 200 kmh dotyczy szczególnie zmodernizowanych stacji i posterunków takich jak Góra Włodowska i Knapówka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Podkarpackie kupuje nowe pociągi Podkarpackie kupuje nowe pociągi
Następny artykuł Wygodniej koleją z Wielkopolski na Warmię i Mazury Wygodniej koleją z Wielkopolski na Warmię i Mazury