Inwestycja w Krakowie za 300 mln zł usprawni podróż do Katowic

Inwestycja w Krakowie za 300 mln zł usprawni podróż do Katowic

16 listopada 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś umowę na modernizację trasy Katowice – Kraków, na odcinku Kraków Mydlniki – Kraków Główny Towarowy. Inwestycja za ponad 300 mln zł wpłynie na skrócenie czasu podróży i podniesienie standardu obsługi podróżnych. Prace wykona firma Torpol.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe zgodnie z planem podpisują kolejne umowy inwestycyjne z wykorzystaniem środków UE, które ułatwią podróże aglomeracyjne, regionalne i dalekobieżne. – Realizacja tego projektu nie tylko skróci podróż z Katowic do Krakowa, ale także znacznie poprawi komunikację w aglomeracji krakowskiej. W obecnej perspektywie PKP Polskie Linie Kolejowe  szczególną wagę przywiązują do wzmocnienia kolejowego transportu w aglomeracjach. Nasze inwestycje przekraczają 2 mld zł tylko w stolicy Małopolski, a podobne zadania usprawnią podróże także w Warszawie, Poznaniu i Rzeszowie – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Tak jak na wszystkich modernizowanych przez PLK trasach, również na odcinku Kraków Mydlniki - Kraków Główny Towarowy, zmieni się standard obsługi pasażerów dzięki modernizacji peronów i urządzeń obsługi podróżnych. Powstanie nowy, wygodny przystanek Kraków Bronowice (przy ul. Armii Krajowej), który dostosowany zostanie do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Budowa nowego obiektu to konsekwentne działania PLK na rzecz poprawy transportu kolejowego w aglomeracji krakowskiej. Nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i nawierzchnię zyska także stacja Kraków Mydlniki. Obsługę podróżnych poprawi dodatkowo budowa podziemnego przejścia na perony zarówno na stacji jak i nowym przystanku. 

Ważnym przedsięwzięciem dla mieszkańców Krakowa będzie budowa wiaduktu kolejowego, który zastąpi przejazd w poziomie szyn przy ul. L. Rydla i poprawi bezpieczeństwo w ruchu kolejowym oraz system komunikacji miejskiej. Na całej trasie PLK przebudują także pięć wiaduktów kolejowych, wymienią ponad 17 km torów i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. 

Rozpoczęcie prac między Krakowem Mydlnikami a Krakowem Głównym Towarowym planowane jest pod koniec 2016 r., a ich zakończenie w 2018 r. Koszt inwestycji to ok. 304 mln zł brutto. Zakończenie modernizacji odcinka Katowice - Kraków planowane jest w 2020 r.

Linia Katowice - Kraków to odcinek międzynarodowego korytarza E30, prowadzącego od Dolnego Śląska przez Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie. Łączy ona najważniejsze centra i regiony ekonomiczne południowej Polski oraz Niemcy, Polskę i Ukrainę.

Projekt realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego „Łącząc Europę”, który zapewni finansowanie modernizacji linii Katowice – Kraków.