KE przekaże 1 mld euro z CEF na prywatne inwestycje w infrastrukturę transportową

KE przekaże 1 mld euro z CEF na prywatne inwestycje w infrastrukturę transportową

09 lutego 2017 | Źródło: Komisja Europejska
PODZIEL SIĘ

Komisja Europejska wprowadza nowy i innowacyjny sposób finansowania projektów w obszarze infrastruktury transportowej w Europie. Ma on na celu połączenie 1 mld euro dotacji (z instrumentu „Łącząc Europę” – transport) z finasowaniem ze strony publicznych instytucji finansowych, sektora prywatnego czy, po raz pierwszy, Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, stanowiącego trzon planu inwestycyjnego dla Europy oraz główny priorytet Komisji pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera.

Fot. Rafał Wilgusiak

Pierwsze w historii połączenie wspomnianych funduszy pomoże osiągnąć podwójny cel polegający na pobudzeniu inwestycji finansujących innowacyjne i zrównoważone usprawnienia infrastruktury transportowej oraz na wsparciu tworzenia miejsc pracy służących budowie tej infrastruktury. Przyczyni się to do realizacji strategii na rzecz mobilności niskoemisyjnej Komisji Europejskiej w ramach unii energetycznej, a przy tym wesprze inwestycje w zrównoważony transport.

Mobilność w przyszłości musi być czysta, połączona i konkurencyjna, i wymagać będzie nowych sposobów finansowania. Ogłoszone dziś zaproszenie do składania wniosków jest pierwszym ważnym krokiem w tym kierunku. Będziemy opierać się na nim w tym roku podczas naszych prac służących realizacji europejskiej strategii na rzecz mobilności niskoemisyjnej – mówi Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za unię energetyczną.

Komisarz ds. transportu Violeta Bulc dodała, że zrealizowanie wizji płynnej, inteligentnej i zrównoważonej mobilności w Europie wymaga inwestycji, których same fundusze publiczne nie są w stanie zapewnić. – Właśnie dlatego uruchamiamy innowacyjne rozwiązanie, które ma nam pomóc jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby i uwolnić niewykorzystany potencjał w zakresie inwestycji prywatnych, ze szczególnym uwzględnieniem krajów objętych polityką spójności. Dzisiejsze działanie jest znakiem solidarności w dziedzinie transportu – zaznaczyła.

Po raz pierwszy zaproszenie do składania wniosków w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) będzie wymagać połączenia dotacji z finansowaniem z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), krajowych banków prorozwojowych lub od inwestorów prywatnych. Aby otrzymać wsparcie z instrumentu „Łącząc Europę”, kandydaci zostaną poproszeni o wykazanie gotowości swoich projektów do uzyskania dodatkowych funduszy ze strony publicznych lub prywatnych instytucji finansowych.

Wybrane projekty muszą przyczyniać się do zrównoważonego, innowacyjnego i sprawnego transportu w ramach transeuropejskiej sieci transportowej. Szczególny nacisk zostanie położony na projekty usuwające wąskie gardła, wspierające połączenia transgraniczne i przyspieszające digitalizację transportu, zwłaszcza w obszarach posiadających większy potencjał i luki rynkowe, takich jak kraje objęte Funduszem Spójności, zrównoważone i wydajne systemy transportowe, wzmocnienie intermodalności i interoperacyjności sieci transportowej.

Projekty te obejmą nowe technologie i systemy zarządzania ruchem, takie jak Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS), inteligentne systemy transportowe dla ruchu drogowego czy projekt badawczy dotyczący Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Lotniczym Nowej Generacji.

Wsparcie będzie udzielane na zasadach konkurencyjnych, po przeprowadzeniu dokładnej oceny i selekcji. Zaproszenie obejmie dwa terminy składania wniosków, pierwszy – 14 lipca 2017 r., a drugi – 30 listopada 2017 r.