Z Tarnowa do Nowego Sącza i Krynicy po nowym torze

Z Tarnowa do Nowego Sącza i Krynicy po nowym torze

05 maja 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Małopolskie atrakcje turystyczne na południu województwa w okolicach Nowego Sącza, Krynicy i Muszyny będą bardziej dostępne. Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych za 50 mln zł ułatwią podróże z Tarnowa w stronę Muszyny, poprawią jakość trasy, obsługę pasażerów oraz bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Dziś, 5 maja br., PLK podpisały umowę z firmą Skanska za blisko 47 mln zł (netto) na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych na odcinku Grybów - Kamionka Wielka.

Fot. Lichen99, Wikimedia

Jeszcze w tym roku ruszą prace na odcinku Grybów - Kamionka Wielka. Ich efekty odczują pasażerowie na stacji Ptaszkowa oraz przystanku Mszalnica. Na odnowionych peronach będą wiaty, ławki, nowe czytelne oznakowanie oraz tablice informacyjne. Będzie dostępność dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się i niedowidzących m.in. zapewniony system oznakowania dotykowego w ostaci elementów ostrzegawczych od głównego wejścia na teren stacji przystanku do wszystkich peronów.

Prace, obejmujące 22 przejazdy kolejowo-drogowe m.in. w Grybowie, Ptaszkowej, Białej Wyżnej, Mszalnicy - zwiększą poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu kolejowego i drogowego. Umożliwią płynniejszy ruch pociągów (bez konieczności zwolnień), a nowa jezdnia usprawni przejazd samochodów i ruch pieszy. Prace PLK na trasie Tarnów - Muszyna, obejmą łącznie ok. 19 km torów.

Przebudowane zostanie również 5 wiaduktów, w tym nad drogą krajową w Grybowie i w Siołkowej oraz nad drogą gminną w Grybowie i w Kamionce Wielkiej, a także 26 innych obiektów inżynieryjnych między Grybowem a Kamionką Wielką. Roboty na torach rozpoczną się w sierpniu 2017 r. i zakończą w 2018 r.

Warto przypomnieć, że w kwietniu PLK podpisały umowę za ponad 3,8 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie robót na wiadukcie w Nowym Sączu. Prace na obiekcie rozpoczną się w październiku br. Zadania realizowane są w ramach projektu "Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów - Muszyna" i finansowane ze środków budżetowych.