Stacja Gdańsk Główny zostanie zmodernizowana

Stacja Gdańsk Główny zostanie zmodernizowana

03 lipca 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na modernizację stacji Gdańsk Główny. Inwestycja warta 62 mln zł rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Fot. PKP PLK
- Przebudowa stacji Gdańsk Główny to zwiększenie komfortu podróży w relacjach aglomeracyjnych, regionalnych i międzyregionalnych. Ta wizytówka całego Trójmiasta doczeka się teraz odpowiedniej oprawy. Funkcjonalność stacji będzie zachowana na następne lata i różnicę odczują nie tylko mieszkańcy ale także turyści – powiedział Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Przebudowana stacja zyska wyższe, lepiej oświetlone i pokryte antypoślizgową nawierzchnią perony. Zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji. PLK zadbają, aby zostały zachowane ich historyczne walory. Na peronach zamontowane zostaną nowe ławki, tablice informacyjne i zegary.

- Tylko w tym roku przekroczyliśmy już pułap 11 mld zł w podpisanych umowach. Modernizacja stacji Gdańsk jest kolejną, która dotyczy ważnego węzła komunikacyjnego. Z Krajowego Programu Kolejowego zmieniają się także m.in.: Warszawa Zachodnia, Rzeszów, Dęblin, Legnica. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe to oferta dobrego dostępu do kolei  – powiedział Arnold Bresch, Członek zarządu, Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych.

Na stacji przebudowane zostaną dwa istniejące przejścia podziemne. Zostaną w nich zamontowane 4 windy i schody ruchome na perony. Znikną bariery architektoniczne i stacja będzie w pełni przyjazna dla wszystkich podróżujących.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wykonanie modernizacji z Przedsiębiorstwem Usług Technicznych Intercor za 62 mln złotych. W lipcu rozpoczną się prace przygotowawcze do robót budowlanych. Całość prac zakończy się w styczniu 2020 roku.

W ramach modernizacji dworca Gdańsk Główny gruntownie przebudowane zostanie wnętrze obiektu. Planowane jest m.in. odtworzenie historycznego wyglądu holu głównego i dostosowanie budynku do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Inwestycja zakłada także budowę nowej części podziemnego przejścia dla pieszych, które połączy istniejące przejścia na perony z budynkiem dworca oraz dojścia do przystanków tramwajowych i przejście pod ulicą Podwale Grodzkie.

PKP SA posiada niezbędne zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków do przygotowania kompleksowej dokumentacji projektowej oraz uzyskała pozwolenie na budowę. Wraz z wyłonionym zewnętrznym wykonawcą, finalizowane są obecnie prace związane z dokumentacja wykonawczą. Po ich zakończeniu planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy inwestycji.

PKP SA planuje, że inwestycja zostanie dofinansowana z funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także ze środków własnych PKP S.A. i budżetu państwa.