Tramwaj Avenio dla Doha uhonorowany nagrodą “Red Dot”

Tramwaj Avenio dla Doha uhonorowany nagrodą “Red Dot”

04 lipca 2017 | Źródło: Siemens
PODZIEL SIĘ

Tramwaj Avenio od Siemensa dla miasta Doha, stolicy Kataru, został uhonorowany prestiżową nagrodą 'Red Dot' w kategorii Projekt Produktu 2017. Projekt tramwaju jest minimalistyczny i ponadczasowy, dzięki czemu wpasowuje się w otoczenie i współgra ze współczesną architekturą miasta i kampusu uniwersyteckiego.

Tramwaj Avenio dla Doha uhonorowany nagrodą “Red Dot”
Fot. Siemens

Skład charakteryzuje się czystymi liniami, dużymi białymi powierzchniami oraz przyciemnianymi szybami. Specjalny daszek na dachu oraz przyciemniane szyby zapewniają komfort wewnątrz tramwaju nawet przy wyjątkowo wysokich temperaturach na zewnątrz. Wnętrze jest jasne i przestrzenne, tapicerka ma delikatny deseń, a elegancko zaprojektowane uchwyty podkreślają nowoczesny styl kabiny. Projekt tramwaju został stworzony we współpracy z biurem projektowym 'Yellow Window'.

Siemens otrzymał zamówienie od Fundacji Katarskiej na dostawę gotowego systemu tramwajowego dla miasta Doha. W ramach tego kontraktu, Siemens dostarczy 19 trzymodułowych tramwajów. Tramwaje powstaną w Wiedniu i będą specjalnie dostosowane do eksploatacji w trudnych warunkach klimatycznych Kataru. Beztrakcyjny tramwaj Avenio jest modelem wzorcowym dla zrównoważonych systemów kolejki miejskiej. Technologia ta otwiera nowe perspektywy dla projektantów pojazdów oraz ma pozytywny wpływ na krajobraz miejski.

To nie pierwsza nagroda „Red Dot” dla Siemensa. W 2015 roku firma otrzymała to wyróżnienie za projekt pociągu dużych prędkości 'Velaro'.

Centrum Projektowe Nordrhein Westfalen wręcza swoje prestiżowe nagrody w konkursach od roku 1955. Liczni producenci oraz projektanci różnorakich urządzeń przemysłowych zgłaszają swoje projekty każdego roku, aby wejść do finałowego etapu konkursu. W tym roku, firmy i biura projektowe z 54 krajów złożyły 5.500 aplikacji. Jury konkursu wręcza nagrody jedynie najlepszym projektom, charakteryzującym się najlepszą jakością. Nagrody zostały ogłoszone na początku lipca na gali w Essen.