Kolej przewiozła najwięcej pasażerów od 15 lat

Kolej przewiozła najwięcej pasażerów od 15 lat

31 stycznia 2018 | Źródło: UTK/K
PODZIEL SIĘ

Po dobrych wynikach przewozowych w roku 2016, dane statystyczne za 2017 r. wskazują na ciągły wzrost liczby pasażerów. Ma to miejsce zarówno w przypadku przewozów dalekobieżnych, jak również przewozów regionalnych i w obrębie dużych miast. 

Fot. Przemek Szkatuła

W roku 2017 UTK odnotował wzrost na rynku przewozów pasażerskich, zarówno w liczbie przewiezionych pasażerów, jak i w wykonanej pracy przewozowej. Z usług przewoźników skorzystało blisko 303,6 mln pasażerów to jest o prawie 3,8% więcej niż w roku poprzednim. 

Lepsza frekwencja w pociągach

Praca przewozowa czyli suma odległości pokonanych przez podróżnych wyniosła 20,3 mld pasażerokilometrów i wzrosła o 5,94% w stosunku do roku 2016. Przyrost ten był większy niż dla pracy eksploatacyjnej, która urosła o 1,4% i wyniosła 162,3 pociągokilometrów. Dane te oznaczają że polskie koleje przyciągnęły więcej podróżnych nie tylko dzięki uruchamianiu nowych tras ale miały lepszą frekwencję w pociągach. 

W porównaniu z rokiem ubiegłym udziały w rynku zarówno pod względem liczby pasażerów i pracy przewozowej w większości spółek pozostały na zbliżonym poziomie. Warto zauważyć, że blisko 75% pasażerów podróżowało Przewozami Regionalnymi, Kolejami Mazowieckimi, PKP Intercity bądź PKP SKM w Trójmieście. Udział trzeciej co do wielkości spółki w rynku, PKP Intercity, wzrósł o blisko 1 pkt proc. i wyniósł 14,1% w porównaniu do 13,2% w 2016 r. Porównując rok 2017 do 2016 wzrosły też udziały Kolei Dolnośląskich, WKD, Kolei Małopolskich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. 

Dane pokazują, że spółka PKP Intercity, będąca największym przewoźnikiem realizującym przewozy długodystansowe odnotowała wzrost liczby pasażerów o ponad 11,2% (ponad 4,3 mln pasażerów) w porównaniu do 2016 r. 

Rosną nowi przewoźnicy

Największym przewoźnikiem regionalnym pozostały Przewozy Regionalne działające pod marką konsumencką PolRegio. W przypadku tego przewoźnika liczba pasażerów wzrosła przez rok o blisko 400 tysięcy i jest najwyższym wynikiem spółki w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród przewoźników regionalnych i aglomeracyjnych największe wzrosty zanotowały spółki: Koleje Dolnośląskie (o blisko 2,1 mln), Łódzka Kolej Aglomeracyjna (o ponad 1,3 mln), Koleje Mazowieckie (o niecałe 1,2 mln) oraz Koleje Małopolskie (o prawie 0,9 mln). Największy procentowy wzrost zainteresowania ofertą w porównaniu z rokiem ubiegłym wystąpił dla przewoźników obsługujących województwa łódzkie, dolnośląskie oraz małopolskie. Wśród przewoźników samorządowych realizujących przewozy w aglomeracji warszawskiej wzrost wyniósł blisko 1,3 mln pasażerów, tj. 1,4% w stosunku do danych za 2016 r. 

Niekwestionowanym liderem w zakresie pracy przewozowej jest PKP Intercity. Przewoźnik wykonał ponad połowę pracy przewozowej ogółu przewoźników pasażerskich. Na drugim miejscu z udziałem prawie 21% są Przewozy Regionalne. Trzecie miejsce i prawie 11% udziału należy do Kolei Mazowieckich.