PLK zmodernizują wiadukt w Kokotowie

PLK zmodernizują wiadukt w Kokotowie

30 czerwca 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Wiadukt kolejowy w Kokotowie będzie dużo szerszy i wyższy, a pociągi będą jeździć po nim z prędkością 160 km/h. W przyszłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczną modernizację obiektu. 

Fot. PKP PLK

Wiadukt na linii kolejowej E30, przed przystankiem w Kokotowie będzie modernizowany w ramach przebudowy linii średnicowej, między Krakowem Głównym a podkrakowskim Podłężem. Przebudowa wiaduktu usprawni ruch pociągów na ważnej linii kolejowej, łączącej Małopolskę z Podkarpaciem. Nowe parametry obiektu pozwolą zwiększyć prędkość pociągów do 160 km/h. Będą na nim dwa tory kolejowe, ale zaplanowano także możliwość łatwego dołożenia trzeciego toru w przyszłości.

Obiekt przecina drogę powiatową, pomiędzy Wieliczką a specjalną strefą ekonomiczną w Brzegach. Po przebudowie zostanie niemal dwukrotnie poszerzony i powiększony – z obecnych 3 m. wysokości do 4,5 m. Będzie pod nim przestrzeń na jezdnię i wygodne chodniki, na które do tej pory nie było miejsca. Dzięki inwestycji kolejowej poprawi się również system komunikacji drogowej.

Modernizacja wiaduktu będzie realizowana etapami. Pierwszy zacznie się w przyszłym tygodniu. Wykonawca ze względu na zakres robót zamknie jezdnię dla ruchu samochodowego i przystąpi do demontażu starej konstrukcji obiektu. Prace budowlane potrwają do połowy grudnia, kierowców prosimy o korzystanie z wyznaczonych objazdów.

Efekty modernizacji krakowskiej linii średnicowej

Przebudowa linii E30 w Krakowie to obecnie największa inwestycja realizowana przez PLK na południu Polski. W jej ramach rozbudowywane są stacje i przystanki kolejowe, modernizowana jest sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

W centrum Krakowa dobudowywane są nowe tory, przeznaczone dla pociągów aglomeracyjnych. Na wschód od stolicy Małopolski przebudowane będą przystanki w Węgrzcach Wielkich i Kokotowie. Powstaną nowe wiadukty i przejazdy kolejowo-drogowe. Roboty budowlane, wyceniane na niemal 1 mld zł, zakończą się w 2020 roku.