Intermodal w czystej postaci

Intermodal w czystej postaci

17 sierpnia 2018 | Autor: Adam Brzozowski
PODZIEL SIĘ

W belgijskiej prowincji Liège znajduje się baza firmy Magetra – rodzinnego przedsiębiorstwa transportowo-logistycznego, które zajmuje się obsługą pociągów kursujących do Włoch, przewozami drogowymi oraz świadczy usługi magazynowania.

Fot. Adam Brzozowski

Roczne obroty Magetra wynoszą 70 mln euro. Firma zatrudnia 300 osób (są to głównie kierowcy ciężarówek), a jej główna siedziba znajduje się w mieście Eupen. W należącej do miasta Liège dzielnicy Bierset są zlokalizowane jej magazyny, terminal intermodalny oraz zaplecze dla ciężarówek. W tym miejscu odbywa się przeładunek towarów z transportu kolejowego na drogowy. Magetra ma też oddziały we Włoszech, w Luksemburgu i na Słowacji, a nawet w Polsce, w Gdańsku.

Podstawowa działalność spółki to przewozy towarów. W 2017 r. ciężarówki Magetra oraz kooperantów firmy przetransportowały łącznie 26 mln ton ładunków. Przewoźnik ma 160 samochodów i 190 naczep. 30 ciężarówek kursuje z naczepami o objętości 120 m³. Dzięki umowom z innymi przewoźnikami Magetra wozi towary po całej Europie. Firma ma 500 kontenerów multimodalnych typu swap body (inaczej: swop body), popularnych w Europie Zachodniej, a mało znanych w Polsce. Kontenery tego typu przewozi się koleją oraz ciężarówkami. Są bardziej uniwersalne od kontenerów morskich, ponieważ ściany oraz dach kontenera można demontować i regulować ich wielkość. Kontenery mają kilka rozmiarów: 25, 30 i 35 stóp. Standardowy jest tylko rozmiar ich podłogi. Do montażu burt oraz plandeki kontenera wystarczy jeden pracownik. W odróżnieniu od typowego kontenera stalowego, inny jest też sposób załadunku swap body – reach stacker nie chwyta go od góry, lecz od dołu, po wsunięciu czterech wysuwanych ramion w otwory w podłodze. Magentra przewozi towary w kontenerach trzema pociągami kursującymi między Liège a Mediolanem. Każdy pociąg przewozi po 120 kontenerów.

Firma jest właścicielem trzech magazynów, z czego jeden służy do składowania europalet. Jego pojemność to 1382 palety (ważących do 1 tony) składowane w czterech warstwach. W magazynach można zauważyć m.in. palety z winem – Magetra specjalizuje się w obsłudze logistycznej win, korków do win, wody mineralnej oraz innych napojów. Do tej pory za jej pośrednictwem przetransportowano 100 mln butelek wina.

Innym przewożonym przez firmę towarem jest stal w zwojach (tzw. coils) i w arkuszach. Zwoje są transportowane w specjalnych wagonach z podwójną podłogą, której część jest demontowana przed załadunkiem zwojów.