PKP Cargo kupi 5 dodatkowych lokomotyw Siemensa

PKP Cargo kupi 5 dodatkowych lokomotyw Siemensa

22 stycznia 2019 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Narodowy przewoźnik towarowy zamierza skorzystać z prawa opcji do zamówienia z 2015 r. i zamówić pięć dodatkowych lokomotyw Vectron, które dołączą do 15 posiadanych jednostek. Nowe pojazdy będą, podobnie jak ich poprzednicy, służyły do transportu ładunków w przewozach międzynarodowych. Szacunkowy koszt zakupu to 111 mln zł.

Fot. PKP Cargo

Zarząd PKP Cargo otrzymał od rady nadzorczej zgodę na zaciągnięcie zobowiązania wobec konsorcjum firm Siemens Mobility oraz Siemens Mobility GmbH związanego z dostawą elektrycznych lokomotyw wielosystemowych Vectron. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi ok. 26 mln euro (ponad 111 mln zł).

Zobowiązanie dotyczy Vectronów w wersji A01 posiadających dopuszczenie do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier z dodatkowo zabudowanym systemem obserwacji szlaku. Siemens będzie też świadczył usługi utrzymania lokomotyw i wykonania napraw rewizyjnych P4. PKP Cargo może w przyszłości zdecydować o instalacji w lokomotywach aktualizacji pokładowego systemu ETCS do wersji Baseline 3.

Harmonogram zakłada dostarczenie trzech Vectronów do 19 lipca tego roku i dwóch do 15 stycznia 2020 r.