Bramki do automatycznej odprawy granicznej na Lotnisku Chopina

Bramki do automatycznej odprawy granicznej na Lotnisku Chopina

28 czerwca 2019 | Źródło: Lotnisko Chopina
PODZIEL SIĘ

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w czwartek, 27 czerwca uruchomione zostały na Lotnisku Chopina bramki ABC, służące do automatycznej odprawy granicznej. Od teraz pasażerowie podróżujący z i do Lotniska Chopina będą mogli dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Dotychczas, na żadnym lotnisku w Polsce nie stosowano takiego rozwiązania.

Fot. Lotnisko Chopina

Bramka ABC (ang. Automated Border Control), to automatyczna bramka wykorzystywana do odprawy granicznej. Z bramek ABC mogą korzystać pełnoletni podróżni, będący obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, posiadający paszporty biometryczne, jak również Polacy posiadający polskie biometryczne dowody osobiste.

Na Lotnisku Chopina oddanych zostanie 10 bramek dla pasażerów odlatujących i 10 bramek dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen, odprawianych na górnym poziomie przylotów. Dzięki samodzielnej formie kontroli paszportowej zwiększy się przepustowość odpraw granicznych, gdyż skróci się czas samej odprawy - kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności będzie skanował swój dokument, przykładając go do czytnika, co zapoczątkuje procedurę kontroli granicznej. Wtedy nastąpi otwarcie drzwi wejściowych do bramki, a podróżny będzie musiał wejść do środka. Następnie bramka dokona weryfikacji biometrycznej pasażera - automatycznie porówna dane zawarte w chipie biometrycznym dokumentu
z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Bramki ABC połączone są z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna, to z kolei pozwoli wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otworzą się drzwi wyjściowe i pasażer będzie mógł opuścić bramkę. Nad procesem automatycznej odprawy granicznej stały nadzór sprawuje funkcjonariusz Straży Granicznej.

Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego,  Komendy Głównej Straży Granicznej, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Lotniska Chopina w Warszawie.