To już pewne. Antonow An-225 Mrija - największy samolot transportowy na świecie uziemiony na zawsze

To już pewne. Antonow An-225 Mrija - największy samolot transportowy na świecie uziemiony na zawsze

27 lutego 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Jak informują ukraińskie media w wyniku nalotu wojsk rosyjskich na lotnisko Hostomel pod Kijowem spłonął, wyprodukowany w Ukrainie Antonow An-225 "Mrija" - największy samolot transportowy na świecie. Samolot znajdował się w hangarze na lotnisku. Powstał tylko jeden taki egzemplarz (budowy drugiego nigdy nie zakończono). Jednocześnie pięć samolotów An-124-100 Rusłan nie znajdowało się w Hostomel w czasie ataku i dlatego nie zostały uszkodzone.

.

To już pewne. Antonow An-225 Mrija - największy samolot transportowy na świecie uziemiony na zawsze
AN-225 Mrija. Fot. Antonov

Informację o zniszczeniu przez Rosjan największego samolotu świata potwierdziło także Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy.

„Rosyjscy najeźdźcy zniszczyli flagowy okręt ukraińskiego lotnictwa – legendarny An-225 Mriya. Stało się to na lotnisku Antonow w Hostomel pod Kijowem, gdzie znajdował się samolot. Jego odbudowa będzie kosztować ponad 3 miliardy dolarów i potrwa długo Ukraina dołoży wszelkich starań, aby państwo-agresor zapłaciło za te prace” - oświadczyło MIU w oświadczeniu.

Antonow An-225 Mrija mierzył 84 metry długości i 88 metrów rozpiętości skrzydeł. Był największym samolotem transportowym na świecie. Samolot zbudowano w latach 80. XX wieku. W jego ładowni mogło zmieścić się nawet 250 ton ładunku.

 

Kwiecień 2020r. An-225 Mirija na lotnisko Okęcie w Warszawie. Fot. Kurier Kolejowy

 

Sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej, pochodzący z biura konstrukcyjnego Antonowa, zbudowano w zakładach Antonowa. Samolot zaprojektowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran, nie używano go dłużej w tym celu.

Od 2001 roku  An-225 Mrija był używany komercyjnie przez ukraińskie linie Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Mriję można było kilkakrotnie podziwiać w Polsce,  ląddował na lotnisku Ławica w Poznaniu, na lotnisku w Pyrzowicach, na warszawskim Okęciu i ostatnio na lotnisku w Rzeszowie.