5-milionowy pasażer na gdańskim lotnisku

5-milionowy pasażer na gdańskim lotnisku

17 grudnia 2019 | Autor: Aleksander Olszak / UMWP | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
PODZIEL SIĘ

Wielka radość i święto w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. 16 grudnia 2019 r. po godzinie 13 obsłużony został 5 milionowy pasażer. Była nim pani Marzena z córką Hanią. Przyleciały samolotem z Frankfurtu.

5-milionowy pasażer na gdańskim lotnisku
Fot. Port Lotniczy Gdańsk

Były gratulacje, upominki i wielki tort dla wszystkich pasażerów. W uroczystości w terminalu T2 na gdańskim lotnisku wziął udział również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który złożył osobiste gratulacje jubileuszowej pasażerce oraz pracownikom lotniska.

Wielki sukces lotniska

Przekroczenie bariery 5 mln obsłużonych w ciągu roku pasażerów to wielkie święto na każdym lotnisku. Nie inaczej było w poniedziałek 16 grudnia 2019 r. w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Kończący się rok był znakomity. Rekordowa liczba podróżnych, najlepszy w historii wynik finansowy, kilka nowych atrakcyjnych połączeń – wyliczał Tomasz Kloskowski, prezes PLG. – 5 milionów pasażerów w ciągu roku to wielkie wydarzenie. Czemu to zawdzięczamy? Pomorze prężnie się rozwija, gospodarka stale się umacnia, a siła nabywcza mieszkańców rośnie. Latamy coraz chętniej i coraz częściej – powiedział prezes Kloskowski.   

5 milionowy pasażer

Wiszący nad wyjściem ze strefy celnej licznik odliczał kolejnych pasażerów. Kiedy po raz kolejny drzwi się otworzyły zatrzymał się pokazując cyfrę 5 000 000. Jubileuszowym pasażerem okazała się pani Marzena z Gdańska, która wraz z córeczką Hanią przyleciała przez Frankfurt z Dubaju. – Jestem bardzo mile zaskoczona. Nie spodziewałam się , że zostanę jubileuszową pasażerką – powiedziała zaraz po wyjściu ze strefy celnej. – W Dubaju byłam u męża, który tam pracuje. Nie latam zbyt często, ale jeśli to możliwe staram się wybierać połączenia z Gdańska. Cieszę się, że lotnisko tak się szybko rozwija oraz jest coraz więcej połączeń – dodała.

Pani Marzena otrzymała upominki od władz Portu Lotniczego. Specjalny prezent przygotowały też linie lotnicze Lufthansa. – Jest mi niezmiernie miło, że tym 5-milionowym podróżnym w Gdańsku był pasażer naszych linii. Oto nasz prezent - voucher na bilet do dowolnego miasta z naszej europejskiej siatki połączeń – powiedział Frank Wagner, CM Poland Lufthansa Group.

Gratulacje i tort

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele samorządów. Gratulacje złożył między innymi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk – W zeszłym roku zabrakło niewiele. Dziś się udało. 5  mln podróżnych w ciągu roku oznacza, że lotnisko stale się rozwija, że jest jednym z fundamentów pomorskiej gospodarki. Nie pozostaje mi nic innego, jak złożyć serdeczne gratulacje oraz życzyć jak najszybszego bicia kolejnych rekordów – powiedział. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy oraz pasażerowie, zarówno odprowadzający jak i oczekujący w terminalu, zostali poczęstowani tortem.

5 mln i co dalej?

Pierwszy milion pasażerów był osiągnięty w 2006 roku. Cztery miliony zostały przekroczone w 2016 roku. Czy jest szansa na kolejne rekordy? – Jestem optymistycznie, ale i rozważnie nastawiony do przyszłości. Na razie jesteśmy na 3 miejscu w Polsce, ale katowickie lotnisko depcze nam po piętach. Chciałbym utrzymać ok. 7 proc. dynamikę wzrostu. Cały czas rozmawiamy z przewoźnikami o nowych trasach. Są pewne plany, ale o szczegółach nie mogę jeszcze mówić – zapowiadał prezes PLG. – Szansę upatrujemy w rynkach wschodnich. Już nie Ukraina, ale Białoruś oraz Rosja. Tam powoli zaczynają wchodzić przewoźnicy niskokosztowi. Jednym z moich marzeń jest połączenie z Petersburgiem -  podkreślił. Jeśli prognozy się spełnią i nie dojdzie do załamania rynku w 2021 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku może obsłużyć 6 mln pasażerów.