Dogodne warunki podróży dla pasażerów o niepełnej sprawności w Kolejach Białoruskich

Dogodne warunki podróży dla pasażerów o niepełnej sprawności w Kolejach Białoruskich

10 lutego 2020 | Źródło: Koleje Białoruskie
PODZIEL SIĘ

W 2019 r. Koleje Białoruskie zrealizowały wnioski dotyczące transportu ponad 850 pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się (w tym pasażerów towarzyszących) w wagonach ze specjalnie wyposażonymi przedziałami i windami. To o 62% więcej niż w 2018 r., kiedy to zgłoszono 530 takich wniosków.

Fot. Koleje Białoruskie

Najbardziej popularne wśród pasażerów o niepełnej sprawności były trasy pociągów linii międzynarodowych, które przebiegają przez kraje WNP - w tym kierunku wydano dwie trzecie (ponad 570) dokumentów podróży. Pozostałe podróże odbyły się w relacjachi krajowych. Należy pamiętać, że jeden na sześciu (17%) całkowitej liczby tej grupy pasażerów przewiezionych w 2019 r. odbył podróż samodzielnie, reszta podróżowała z osobami towarzyszącymi.

Obecnie białoruska kolej posiada flotę 28 wagonów wyposażonych w specjalne przedziały i windy. Wagony osobowe, w których znajdują się specjalne przedziały do ​​przewozu osób na wózkach inwalidzkich, kursują regularnie w ramach pociągów: Brześć - Moskwa,  Brześć - Mińsk - Petersburg, Mińsk - Mineralne Wody, Grodno - St. Petersburg;  Mińsk - Adler, Mińsk - Kazań, Mohylew - Lwów, Mińsk - Anapa, Mohylew-Brześć.

Ponadto w 18 elektrycznych i 10 spalnowych pociągach linii miejskich, regionalnych i międzyregionalnych klasy biznesowej serii EP i DP zapewniono specjalne wysuwane stopnie i rampy w celu ułatwienia wsiadania i wysiadania pasażerów. W jednym z wagonów każdego pociągu jest wydzielona przestronna wielofunkcyjna strefa dla pasażerów na wózkach inwalidzkich.

Pracownicy kolei białoruskiej pomogąją również w podnoszeniu i opuszczaniu wózków do / z pokładu wagonu i w razie potrzeby, poruszaniu się na terenie dworca  lub stacji. Obecnie wszystkie dworce są wyposażone w wózki inwalidzkie. Na stacjach osoby o niepełnej sprawności mogą korzystać z usług spotkania i eskorty na terenie kompleksów dworcowych, udzielana jest im pomoc w nabywaniu usług świadczonych na stacjach, czy też  w przenoszeniu bagażu przed lub po podróży w pociągach.

Telefony Contact Center Białoruskiej Kolei wszystkich operatorów telekomunikacyjnych działają przez całą dobę, dzięki czemu osobu o niepełnej sprawności mogą skontaktować się z kolejami białoruskimi w celu uzyskania różnego rodzaju pomocy, a także ubiegać się o włączenie do składu pociągu specjalnie wyposażonego wagonu.