Wpływ epidemii koronawirusa na ruch drogowy i GPR2020

Wpływ epidemii koronawirusa na ruch drogowy i GPR2020

25 marca 2020 | Źródło: GDDKiA
PODZIEL SIĘ

Od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę, o tyle zmalał ruch na drogach krajowych pomiędzy 16 a 22 marca w porównaniu do początku tego miesiąca. Takie dane płyną ze stanowisk automatycznego pomiaru ruchu na drogach w zarządzie GDDKiA. W związku ze spadkami natężenia ruchu, wynikającymi z rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, przesunięto na późniejszy termin drugi pomiar ruchu w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020 (GPR2020).

Koronawirus

Wykorzystując informacje, jakie docierają do nas ze stacji ciągłych pomiarów ruchu, stanowisk preselekcji wagowej oraz z bramownic kontrolnych systemu viaTOLL, porównaliśmy dane z tygodnia 16-22 marca z tygodniem 2-8 marca. Wykorzystaliśmy dane z 87 różnych stanowisk pomiarowych.

Źródło: GDDKiA
Jak widać ruch w tygodniu 16-22 marca w porównaniu z tygodniem (2-8 marca), czyli tygodniu obowiązywania sytuacji epidemicznej w porównaniu z tygodniem sprzed niej, spadł o ok. 30 proc, a w weekend ok. 50 proc.

Największe spadki pod względem ilościowym odnotowano w niedzielę na następujących stanowiskach pomiarowych (różnica między 22 a 8 marca):

Źródło: GDDKiA
Odwołany pomiar z 17 marca (z terminami rezerwowymi 24 lub 31 marca) planujemy powtórzyć 3 listopada (terminy rezerwowe to 17 i 24 listopada). Pod względem wielkości ruchu i jego rozkładów, jest to okres podobny do marcowego. Śledzimy na bieżąco sytuację i w razie potrzeby będziemy podejmować dalsze działania. Zdajemy sobie sprawę, że obecny ruch jest nie tylko mniejszy, ale też zupełnie inne są jego rozkłady dobowe, kierunki przemieszczania oraz zupełnie inne motywacje podróżnych.

Nie planujemy odwoływania żadnego z dni pomiarowych GPR 2020, a w razie potrzeby będziemy zmieniać ich terminy. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, rozważymy wykonanie części pomiarów w 2021 roku.