Najnowszy Impuls 36WEdb-001 dla Podkarpacia w drodze na tor doświadczalny w Żmigrodzie.

Najnowszy Impuls 36WEdb-001 dla Podkarpacia w drodze na tor doświadczalny w Żmigrodzie.

02 kwietnia 2020 | Źródło: Kurier Kolejowy / Newag
PODZIEL SIĘ

Najnowszy Impuls wyprodukowany przez Nowo Sądecki NEWAG dla Województwa Podkarpackiego przewożony był dzisiaj do Żmigrodu na tor doświadczalny Instytutu Kolejnictwa.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

31 lipca ubiegłego roku, w Rzeszowie miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy firmą Newag a Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego na dostawę taboru dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.Województwo podkarpackie zamówiło osiem trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Impuls 2 (z gwarancją na 72 miesiące) oraz dwa spalinowe, dwuczłonowe zespoły trakcyjne 222Ma (z gwarancją na 60 miesięcy).

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy
Pojazdy IMPULS 2, wyprodukowane przez NEWAG S.A., to jedne z  najnowocześniejszych elektrycznych zespołów trakcyjnych w Polsce. Przy ich projektowaniu szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo i komfort podróży. Pojazdy Impuls 2 przeznaczone na trasy województwa podkarpackiego wyposażone będą w ETCS wzorca 3 (baseline 3). ETCS, zapewnia sygnalizację kabinową, jak i kontrolę pracy maszynisty przy zwiększonym poziomie bezpieczeństwa. System ten opiera się na cyfrowej transmisji danych, m.in. poprzez: eurobalisy, europętle, łączność radiową GSM-R lub moduły STM. Przedział pasażerski jest wyposażony w system informacji dla podróżnych, system monitoringu GPS, a także komfortowe fotele oraz półki na bagaże. Dodatkowo pojazd  ma zabudowane wieszaki na rowery, przewijak dla dzieci oraz windy dla niepełnosprawnych. Specjalnie zaprojektowany pulpit rozbudowany dookoła fotela maszynisty pozwala na dostrzeżenie obiektów znajdujących się w bliskiej odległości od czoła pojazdu. Prędkość eksploatacyjna to 160 km/h.

W kontrakcie ujęto także koszty serwisu i obsługi pojazdów. Ponadto opcja przewiduje zakup nowoczesnego symulatora jazdy, który wykorzystywany będzie do szkolenia maszynistów.