HealthHub™ TrainScanner od Alstom rozpoczyna pracę w Warszawie

HealthHub™ TrainScanner od Alstom rozpoczyna pracę w Warszawie

24 listopada 2020 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

W warszawskim Centrum Serwisowym Pendolino rozpoczęło pracę innowacyjne urządzenie z zakresu predykcyjnego utrzymania pociągów produkcji Alstom. TrainScanner będzie służył do obsługi utrzymaniowej 20 pociągów Pendolino z floty operatora PKP Intercity.

Fot. Alstom

TrainScanner pozwala na predykcyjne utrzymanie pociągów i bieżącą ocenę stanu technicznego taboru. Dzięki cyfrowej analizie danych pozwala wskazać optymalny moment wymiany komponentów. Wdrożony w Warszawie system powstał na bazie bogatych doświadczeń zdobytych przez Alstom w Wielkiej Brytanii, gdzie TrainScanner od lat wykorzystywany jest do serwisowania floty Pendolino w Avanti West Coast.

Fot. Alstom

- Jesteśmy dumni mogąc zainaugurować pracę TrainScannera w Europie kontynentalnej. To kolejny kamień milowy w kierunku transportu przyszłości. Dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom gromadzącym i analizującym dane możemy stale doskonalić procesy w ramach utrzymania predykcyjnego, co przekłada się na bezpośrednie korzyści dla klientów i pasażerów. Predykcyjna i oparta na analizie stanu technicznego ocena floty pomaga uniknąć przestojów i maksymalizuje dostępność taboru - mówi Artur Fryczkowski, Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce i na Ukrainie

-TrainScanner to przykład, jak może wyglądać przemysł przyszłości już dziś. Cieszę się, pociągi należące do PKP Intercity będą kontrolowane w ten innowacyjny sposób, ponieważ przełoży się to nie tylko na oszczędności, ale przede wszystkim na większą niezawodność naszych składów oraz komfort i bezpieczeństwo pasażerów - powiedział Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity S.A., narodowego przewoźnika dalekobieżnego, w którego barwach kursuje 20 pociągów Pendolino.  

Fot. Alstom

TrainScanner wykorzystując kamery i lasery 3D umożliwia automatyczną ocenę stanu technicznego i predykcyjne utrzymanie kół, klocków hamulcowych i ślizgów węglowych do pantografów, jak również integralności elementów podwozia  i poszycia składu. Dane pozyskane z podsystemów zbierane podczas przejazdu pociągu przez TrainScanner są szczególnie przydatne w przypadku większych lub rozproszonych terytorialnie flot pojazdów oraz w sytuacji, gdy wymagany jest wysoki poziom ich dyspozycyjności. Po automatycznej kontroli dane są przesyłane do platformy Alstom HealthHub™, która przy użyciu odpowiednio przygotowanych algorytmów przekształca surowe dane w przydatne informacje, prowadząc do obliczenia wskaźnika kondycji dla każdego sprawdzanego elementu.

Fot. Alstom

Alstom w Polsce obecny jest od ponad dwudziestu lat i zatrudnia niemal 2000 pracowników. Zakład produkcyjny Alstom Konstal w Chorzowie jest jedną z największych fabryk Alstom na świecie. Zakład firmy w Piasecznie rocznie dostarcza na cały świat 600 wózków do pociągów Coradia Stream, a depot w Warszawie serwisuje 20 pociągów Pendolino, które każdego dnia odwiedzają 34 polskie miasta, pokonując 21 000 km. Alstom jako jedyna firma w polskiej branży kolejowej została wyróżniona tytułem Top Employer.

 

Alstom jako światowy lider ekologicznych i inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności Alstom opracowuje i wprowadza na rynek zintegrowane systemy, które zapewniają trwałe podstawy dla transportu przyszłości. Alstom oferuje pełen wachlarz rozwiązań w zakresie sprzętu i usług, od pociągów dużych prędkości, metra, tramwajów i elektrobusów po zintegrowane systemy, zindywidualizowane usługi, infrastrukturę, systemy sterowania i rozwiązania w zakresie mobilności cyfrowej. W roku obrotowym 2019/20 Alstom odnotował sprzedaż w wysokości 8,2 mld euro i zaksięgował zamówienia o wartości 9,9 mld euro. Alstom ma swoją siedzibę we Francji, działa na terenie 60 państw i obecnie zatrudnia 38 900 osób.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Port Hamburg – odczuwalny zwrot w wielkości przeładunków Port Hamburg – odczuwalny zwrot w wielkości przeładunków
Następny artykuł Koleje Mazowieckie: Niewidoczni kolejarze Koleje Mazowieckie: Niewidoczni kolejarze