Chiny i Kazachstan zaczęły uzgadniać wielkość przewozów w 2021 r

Chiny i Kazachstan zaczęły uzgadniać wielkość przewozów w 2021 r

17 marca 2021 | Źródło: Koleje Kazachskie
PODZIEL SIĘ

Wczoraj (16.03.2021r.) w formie wideokonferencji rozpoczęło się kolejne posiedzenie Komisji OSJD ds. Ruchu Towarowego. W programie spotkania między innymi podsumowanie wyników przewozów w zeszłym roku i uzgodnienie wielkości przewozów towarów eksportowych, importowych i tranzytowych na 2021 r. Z podziałem na kwartały, rodzaje towarów i każde przejście graniczne. Głównym tematem obrad plenarnych jest opracowanie środków technicznych i organizacyjnych w celu realizacji planowanych przewozów ładunków.

Fot. Koleje Kazachskie

W spotkaniu biorą udział przedstawiciele administracji kolejowej Kazachstanu, Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz Mongolii.

W pierwszym dniu spotkania odnotowano, że na koniec 2020 roku wolumen przewozów towarowych koleją z Chin do Kazachstanu wzrósł o 13% w stosunku do 2019 roku i wyniósł 7,6 mln ton. W przeciwnym kierunku wzrósł o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnął 14 mln ton.

W swoim przemówieniu powitalnym Kanat Kobesov, Pierwszy Zastępca Dyrektora Generalnego KTZ-Freight Transportation LLP zaznaczył, że głównym tematem dyskusji będą kwestie związane z przejazdami ładunków na granicy z Chinami, przestrzeganiem umów międzynarodowych przez wszystkich uczestników procesu transportu.

Od listopada ubiegłego roku, w związku z wprowadzeniem przez ChRL środków kwarantanny, Chiny nie przyjęły krytych wagonów, w tym także ze zbożem. Podobna sytuacja rozwinęła się w Rosji.

Komisja zakończy prace 19 marca. Efektem negocjacji będzie podpisanie protokołu z posiedzenia Komisji OSJD.