Wyjątkowo kosmiczna dostawa Hillebrand - wino w nowej przestrzeni i rzeczywistości

Wyjątkowo kosmiczna dostawa Hillebrand - wino w nowej przestrzeni i rzeczywistości

17 marca 2021 | Źródło: JF Hillebrand Poland
PODZIEL SIĘ

Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, podjął się zorganizowania wyjątkowej dostawy wina. Przewożonym ładunkiem było 12 butelek Bordeaux Grand Cru rocznik 2000, które … były w przestrzeni kosmicznej i odbyły niesamowitą podróż pozaziemską.

Kosmiczna dostawa Bordeaux Grand Cru 2000 Fot. JF Hillebrand Poland

Zanim eksperci Hillebrand dostarczyli je z Huston (USA) do Bordeaux (Francja), butelki z winem przebywały w przestrzeni kosmicznej, 400 km od Ziemi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, okrążającej naszą planetę 15 razy dziennie. Butelki z winem Bordeaux Grand Cru rocznik 2000 zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną w ramach projektu CommuBioS, stanowiącego część pierwszego kompleksowego programu badawczego Mission WISE. Za jego realizację odpowiada Space Cargo Unlimited, europejski startup założony przez prywatnych inwestorów i entuzjastów kosmosu. W ramach programu prowadzone są badania naukowe mające na celu sprawdzenie w jaki sposób ekstremalne warunki mogą wpływać na chemiczne i sensoryczne właściwości wina. Podobnym badaniom poddano też 320 pojemników Cabernet. Jak wyjaśnia Space Cargo Unlimited „Mission WISE jest pierwszym kompleksowym, prywatnym programem badawczym przeprowadzanym w przestrzeni kosmicznej, którego celem jest ponowne zdefiniowanie przyszłości rolnictwa na Ziemi”. W ramach prowadzonych badań mają być opracowane nowe modele i technologie przyszłości dla rolnictwa i żywności, z wykorzystaniem oddziaływania mikrograwitacji na kompleksowe systemy biologiczne.

Kosmiczna dostawa Bordeaux Grand Cru 2000  Fot. JF Hillebrand Poland

Z kosmosu do Bordeaux

Najpierw wino z Bordeaux zostało załadowane na statek kosmiczny Dragon amerykańskiej firmy SpaceX, startujący z Przylądka Canaveral na Florydzie 2 listopada 2019 roku. Przez 438 dni i 19 godzin znajdowało się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, poruszającej się z prędkością 27 580 km/h, w zerowej grawitacji i pod wpływem dużego promieniowania słonecznego. W tym czasie butelki z winem przebyły dystans ok. 290 000 000 km, co równa się 7 250 okrążeniom Ziemi.

Tuż po wylądowaniu na Ziemi, wino zostało dostarczone z Huston do Instytutu ISVV (Institut Superieur de la Science et du Vin) w Bordeaux we Francji, gdzie poddawane jest dalszym badaniom i analizie organoleptycznej. Koordynację i przygotowanie specjalnej dostawy z USA do Francji powierzono ekspertom Hillebrand, którzy musieli ją precyzyjnie zaplanować i zadbać o to, aby ładunek bezpiecznie i w określonym czasie dotarł do zespołów badawczych.

„Współpraca z firmą Hillebrand, która od razu pozytywnie zareagowała na naszą szczególną prośbę, była dużą przyjemnością" podkreśla Nicolas Gaume, CEO i współzałożyciel Space Cargo Unlimited. „Wartość i sposób obsługi tej niezwykłej przesyłki były rzeczywiście wyjątkowe. Renoma przewoźnika i jakość usług znakomicie spełniły nasze oczekiwania”.