PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla szlaku Księginice-Brzeg Dolny

PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla szlaku Księginice-Brzeg Dolny

08 kwietnia 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Nadodrzanka – kolejowa trasa z Dolnego Śląska do portów w Szczecinie i Świnoujściu może zapewnić lepsze przewozy dzięki przebudowie mostu nad Odrą koło Brzegu Dolnego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują dokumentację projektową na odcinek Księginice – Brzeg Dolny. Projekt to krok do likwidacji „wąskiego gardła” na linii ważnej dla podróży regionalnych i dalekobieżnych oraz bezpiecznego transportu towarów.

Most kolejowy w Brzegu Dolnym nad Odrą Fot. PKP PLK

Obecnie Nadodrzanką - pomiędzy Księginicami a Brzegiem Dolnym - pociągi kursują po jednym torze i jednej z dwóch (zachodniej) konstrukcji nad Odrą. Prace projektowe obejmą nie tylko tory i sieć trakcyjną ale także duży most. W zakresie projektu przewidziano badania, które pozwolą określić zakres prac i budowę nowej przeprawy lub przebudowę. Kolejowy most z początku ubiegłego wieku, ma długość ok. 380 m. Na 9 filarach zamontowane są dwie metalowe konstrukcje, osobne dla każdego z dwóch torów.

W kwietniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły postępowanie na „Opracowanie dokumentacji projektowej dla szlaku Księginice - Brzeg Dolny wraz z nadzorem autorskim” w ramach projektu pn.: „Prace na linii kolejowej C-E 59 na odcinku Wrocław Brochów / Grabiszyn - Głogów”.

Most kolejowy w Brzegu Dolnym nad Odrą, na szlaku Księginice - Brzeg Dolny.
Widoczna jest  metalowa konstrukcja mostu nad terenem zalewowym.
Fot. PKP PLK

Po uzyskaniu projektu i przy zapewnieniu finansowania, realizacja prac pozwoli na likwidację „wąskiego gardła” na głównej  magistrali kolejowej, łączącej Dolny Śląsk z portami w Szczecnie i Świnoujściu.  Poprawiona zostanie przepustowość - sprawniej będzie mogło kursować więcej pociągów. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i przewożonych ładunków.

Opracowanie dokumentacji projektowej przewidziane jest w okresie ok. 20 miesięcy od daty podpisania umowy. Termin składania ofert upływa 17 maja br. Zamówienie jest finansowane ze środków budżetowych.