Pierwsze 2 wagony typu Combo odebrane przez PKP Intercity (FOTO).

Pierwsze 2 wagony typu Combo odebrane przez PKP Intercity (FOTO).

29 kwietnia 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity podpisało umowę z bydgoską PESĄ pod koniec kwietnia 2018 roku. Prace modernizacyjne są wykonane przy wykorzystaniu środków unijnych. Wartość zamówienia to 207,6 mln zł brutto (40 wagonów), z prawem opcji zaś to 311,4 mln zł brutto (40+20 wagonów). Dzisiaj PKP Intercity odbiera pierwsze dwa wagony COMBO powstałe w oparciu o konstrukcje wagonów 111A, które są przebudowywane do standardu 111A-30. W ramach kontraktu PESA Bydgoszcz wykonuje naprawę okresową na poziomie 5 wraz z modernizacją oraz przegląd na poziomie 3.

Fot: Kurier Kolejowy

Wagony COMBO oferują podwyższony standard z miejscami do siedzenia w układzie przedziałowym i bezprzedziałowym, z wydzielonymi przedziałami dla rodziców z dzieckiem, z przedziałem dla osób niepełnosprawnych, z miejscami do przewozu rowerów i z maszyną vendingową. W wagonach znajdoje się również przedział dla obsługi. Wagony COMBO są przyjazne pasażerom oraz drużynie konduktorskiej. Jest klimatyzacja, bezpłatne wi-fi, gniazdka elektryczne przy każdym fotelu, rolety w oknach, dynamiczny system informacji pasażerskiej. Wagony mają zainstalowane nowe wózki, które pozwalają poruszać się z prędkością maksymalną nie mniejszą niż 160 km/h.

Wagony posiadają automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Stosowane są w nich oznaczenia Braille’a. Pojazdy posiadają również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach.

Prezentujemy poniżej pierwsze zdjęcia wnetrza przekazywanych wagonów.