Zainaugurowano prace budowlane na dworcu w Kornelinie

Zainaugurowano prace budowlane na dworcu w Kornelinie

05 maja 2021 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Nowoczesny parterowy budynek z ekologicznymi rozwiązaniami – taki będzie przyszły dworzec w Kornelinie koło Sochaczewa. Obiekt, który powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, ma być gotowy do końca tego roku. 5 maja 2021 r. na peronie w Kornelinie symbolicznego otwarcia placu budowy dokonali: Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych oraz Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. 

Dworzec kolejowy w Kornelinie. Wizualizacja: PKP S.A.

Wykonawca robót budowlanych w pierwszej kolejności przystąpi do wymiany części gruntu i wykonania nasypu, tak aby przyszły dworzec znajdował się na wysokości peronu. Następnie rozpocznie się budowa nowego, większego obiektu. Po zakończeniu inwestycji podróżni będą mogli korzystać z komfortowej, ogrzewanej i klimatyzowanej przeszklonej poczekalni. W budynku pojawią się także pomieszczenie z przeznaczeniem na kasę biletową oraz toalety. Na ścianach zamontowane zostaną tablice elektroniczne informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów.

Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu pojawią się ścieżki prowadzące i mapy dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących. Do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się dostosowane będą też toalety. Na zewnątrz zamontowane zostaną pochylnie, które ułatwią komunikację z poziomu parkingu na peron oraz do budynku dworca.

Dworzec kolejowy w Kornelinie. Wizualizacja: PKP S.A.
– Innowacyjne Dworce Systemowe realizowane przez PKP S.A. to nowoczesne powtarzalne budynki, przyjazne podróżnym i wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań obniżających koszty utrzymania tych obiektów z troską o środowisko. Na dworcu w Kornelinie, którego budowa właśnie się rozpoczyna, zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna do pozyskiwania energii słonecznej oraz energooszczędne oświetlenie. Jednak główną zmianą, dostrzegalną w przypadku tego obiektu, będzie większy komfort podróżnych, który zapewnią m.in. udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności czy nowoczesny system informacji pasażerskiej. Kornelin koło Sochaczewa to kolejna inwestycja PKP S.A. realizowana w tej formule na terenie województwa mazowieckiego – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Znaczną metamorfozę przejdzie też otoczenie dworca. Poza wyrównaniem terenu zaplanowano również zagospodarowanie w postaci zieleni i montaż elementów małej architektury. W pobliżu dworca pojawi się parking z 17 miejscami postojowymi, a po obu stronach budynku zamontowane zostaną stojaki rowerowe na 26 jednośladów wraz z rowerową stacją naprawczą.

Dworzec kolejowy w Kornelinie. Wizualizacja wnętrza: PKP S.A.

W budynku zamontowany zostanie również system BMS (system zarządzania budynkiem). Pojawi się także monitoring.

Planowany termin finalizacji robót budowlanych to koniec tego roku. Inwestycja prowadzona jest w formule projektuj i buduj. Za jej realizację odpowiada SKB Spółka Akcyjna. Koszt całego zadania wyniesie 5,1 mln zł brutto. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.