OLKOL zakończył naprawę powypadkową lokomotywy EP07-1058

OLKOL zakończył naprawę powypadkową lokomotywy EP07-1058

12 lipca 2021 | Źródło: Olkol Sp. z o.o.
PODZIEL SIĘ

12 lipca 2021 roku OLKOL zakończył naprawę powypadkową lokomotywy EP07-1058, która 18 sierpnia 2020 roku uległa poważnemu wypadkowi na przejeździe kolejowym w Przędzelu. Kierowca ciężarowego samochodu, wyjeżdżając z terenu budowy, wjechał wprost pod pociąg PKP Intercity “Hetman” relacji Lublin - Wrocław.

Lokomotywa EP07-1058 po naprawie. Fot. OLKOL Sp. z o.o.

W wyniku zderzenia ranny został maszynista pociągu. Zginął kierowca samochodu. Pasażerom nic się nie stało. Maszynista lokomotywy EP07-1058 musiał  być wyciągany z wnętrza pojazdu przez strażaków przy uzyciu narzędzi hydraulicznych.

Lokomotywa EP07-1058 - stan po wypadku. Fot. Archiwum Kuriera Kolejowego

 

Kabina maszynisty EP07-1058 - stan po wypadku. Fot. Archiwum Kuriera Kolejowego

 

Realizacja tej naprawy była efektem wygrania przez OLKOL przetargu ogłoszonego przez PKP Intercity w grudniu 2020 roku a rozstrzygniętego w połowie lutego bieżącego roku.

 

Lokomotywa EP07-1058 w trakcie naprawy. Fot. OLKOL Sp. z o.o.

 

„Sprawa tego wypadku była szeroko komentowana w kolejowych mediach branżowych. Dlatego też bardzo nam zależało żeby to właśnie OLKOL, jako firma specjalizująca się w lokomotywach EU07, zrobił tą naprawę. Realizacja tego zadania była szczególnie trudna ze względu na zakres naprawy mocno odbiegający od standardowych napraw P4 i P5, pozostałe projekty jakie są w toku w OLKOL-u jak również a może przede wszystkim III fali pandemii, która mocno uderzyła w załogę naszej firmy. Udało się zakończyć ten projekt sukcesem, między innymi, dzięki zaangażowaniu załogi. W tej chwili lokomotywa została już przekazana do PKP Intercity” - mówi Marcin Trzaska, Pełnomocnik Zarządu, Dyrektor ds. rozwoju Olkol sp. z o.o.

 

Lokomotywa EP07-1058 w trakcie naprawy. Fot. OLKOL Sp. z o.o.

 

Olkol sp. z o.o. świadczy usługi w zakresie naprawy i modernizacji taboru kolejowego, a w szczególności lokomotyw elektrycznych. Spółka powstała w 2015 r- oku i prowadzi działalność na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) w Oleśnicy.

Podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest kompleksowy serwis taboru kolejowego wraz z pełnym odbiorem komisarycznym i dozorowym. Olkol sp. z o.o. zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą z długoletnim doświadczeniem w zakresie modernizacji, napraw i bieżącego utrzymania taboru kolejowego co gwarantuje Klientom wysoką jakość świadczonych usług. Posiada także dokumentację konstrukcyjno-technologiczną w zakresie napraw taboru kolejowego, w tym zwłaszcza lokomotyw elektrycznych serii EU/EP 07, EP08, ET22.

Olkol sp. z o.o. specjalizuje się w naprawach rewizyjnych (P4) i głównych (P5) lokomotyw elektrycznych do obsługi ruchu towarowego i pasażerskiego. Wykonuje również usługi przeglądowe lokomotyw elektrycznych na poziomie P1, P2 i P3.

W trakcie serwisu taboru kolejowego Olkol sp. z o.o. wykonuje między innymi weryfikację i kompleksową naprawę zestawów kołowych, silników trakcyjnych, aparatury i maszyn pomocniczych z lokomotyw elektrycznych.

Wśród klientów korzystających z usług Olkol sp. z o.o. są przewoźnicy kolejowi i dysponenci taboru kolejowego w tym m.in. PKP Intercity, PKP Cargo, Industrial Division, PCC Intermodal, Captrain, DLA, PKP Cargo Tabor, Rail Polska, HSL Polska, DB Cargo, PKP Remtrak, CTL, Wiskol, PolRegio.

 

Od redakcji