List intencyjny PKP CARGO i Wagony Świdnica z Grupy Greenbrier

List intencyjny PKP CARGO i Wagony Świdnica z Grupy Greenbrier

01 października 2021 | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

PKP CARGO i Wagony Świdnica, spółka należąca do amerykańskiej Grupy Greenbrier, jednego z największych na świecie producentów kolejowego taboru towarowego, podpisały dzisiaj list intencyjny o partnerskiej współpracy przy produkcji wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej.

Fot. PKP Cargo S.A.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego miało miejsce w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w trakcie obchodów 20 – lecia PKP CARGO S.A. Dokument podpisali: Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. i Danuta Majewska, wiceprezes Wagonów Świdnica, spółki z Grupy Greenbrier.

Przedmiotem listu intencyjnego jest „wyrażenie zainteresowania przez obie spółki ewentualną współpracą w zakresie produkcji określonych typów wagonów towarowych, a w szczególności udzielenia przez Wagony Świdnica pewnego rodzaju wsparcia techniczno-technologicznego”. Związane jest to z zamiarem wybudowania i uruchomienia przez PKP CARGO fabryki w Gniewczynie Łańcuckiej zajmującej się produkcją wagonów do przewozów towarowych.

- Koncepcja, którą chcemy zrealizować polega na tym, że PKP CARGO będzie właścicielem fabryki, natomiast Greenbrier ma pełnić rolę naszego partnera technologicznego, dostarczając know-how niezbędne do uruchomienia produkcji - wyjaśnia Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.. I dodaje, że szczegóły i warunki współpracy będą zapisane w umowie, która teraz będzie przedmiotem negocjacji zainteresowanych przedsiębiorstw. Szef PKP CARGO liczy, że pierwsze wagony zostaną wyprodukowane na przełomie 2022 i 2023 roku.

Czesław Warsewicz podkreśla, że uruchomienie produkcji wagonów w Gniewczynie to jeden ze strategicznych celów PKP CARGO. Wyzwaniem dla spółki jest bowiem wymiana taboru, gdyż większość wagonów użytkowanych przez spółkę liczy więcej niż 30 lat. Tymczasem podaż wagonów towarowych na rynku jest niewystraczająca, jest to jedno z wąskich gardeł utrudniających funkcjonowanie przewoźnikom kolejowym. Ponadto nowe wagony oznaczają podniesienie możliwości operacyjnych, choćby z tego powodu, ze zabierają ładunki o większej masie.