Baselland Transport AG (BLT) i Stadler podpisują umowę na 25 tramwajów

Baselland Transport AG (BLT) i Stadler podpisują umowę na 25 tramwajów

12 listopada 2021 | Źródło: Stadler
PODZIEL SIĘ

Baselland Transport AG (BLT), szwajcarski operator transportu publicznego w kantonach Bazylea-Land, Basel-Stadt, Solothurn i we Francji oraz Stadler podpisali dziś umowę na produkcję i dostawę 25 tramwajów TINA. Te najnowszej generacj tramwaje zostaną zbudowane w fabryce Stadlera w Bussnang, w Szwajcarii. Pierwsze tramwaje TINA wejdą do eksploatacji wraz ze zmianą rozkładu jazdy w grudniu 2023 roku.

Fot. Stadler

W lutym 2021 r. firma Baselland Transport AG (BLT) ogłosiła, że udzieliła zamówienia na na dostawę nowych tramwajów firmie Stadler. Dzisiejsze podpisanie umowy oznacza formalne rozpoczęcie realizacji zamówienia na 25 tramwajów TINA. zostało formalnie uruchomione.

Zarząd BLT wyraził zgodę na uruchomienie kredytu na zakup 25 nowych pojazdów i zatwierdził specyfikacje w umowie na dostawę. Do sfinansowania dostawy zobowiązali się: rząd federalny oraz kantony Bazylea-Landschaft, Bazylea-Stadt i Solothurn.

Tramwaj najnowszej generacji. 

BLT będzie pierwszym przewoźnikiem kolejowym w Szwajcarii, który będzie korzystał z nowej generacji tramwajów TINA firmy Stadler. TINA to niemiecki akronim oznaczający "całkowicie zintegrowany napęd niskopodłogowy". Podczas projektowania nowego modelu szczególną uwagę zwrócono na komfort pasażerów.
W pełni klimatyzowany pojazd posiada przestronne wnętrze, duże panoramiczne okna oraz zintegrowany system informacji pasażerskiej. Jest niskopodłogowy i w pełni dostępny dla pasażerów od pierwszych do ostatnich drzwi. Wszystkie 96 foteli zapewnia wysoki komfort dla stóp i kolan. Wózki na obu końcach gwarantują płynną jazdę pojazdu, chroniąc jednocześnie koła i szyny. Tramwaj będzie wyposażony w zintegrowany system ostrzegania przed kolizją - tak jak w przypadku kolei waldenburskiej. Pojazdy będą wstępnie wyposażone tak, aby umożliwić późniejszą instalację stopni przesuwnych we wszystkich podwójnych drzwiach.

Dzięki zamówieniu BLT firma Stadler sprzedała w bardzo krótkim czasie 50 tramwajów najnowszej generacji. Operator HEAG mobilo z Darmstadt zamówił 14 tramwajów TINA w styczniu 2020 roku. a w lipcu 2021 roku skorzystał z opcji na kolejne 11 pojazdów.

Tramwaj TINA został zaprojektowany od podstaw. Przestronne wnętrze i duże panoramiczne okna sprawiają, że innowacyjny pojazd jest szczególnie imponujący. Jednocześnie całkowicie od nowa zaprojektowane wózki gwarantują płynna praca pojazdu oraz niewielkie zużycie kół i szyn. Dla nas to idealne połączenie które pozwolą nam w najlepszy możliwy sposób zaspokoić potrzeby klientów i efektywność ekonomiczną - mówi BLT Dyrektor Andreas Büttiker.

BLT i Stadler mają za sobą długą i udaną współpracę. BLT eksploatuje już 38 naszych tramwajów TANGO. Jesteśmy niezmiernie dumni, że po raz pierwszy będziemy mogli dostarczyć 25 tramwajów TINA do Szwajcarii. Chcielibyśmy podziękować firmie BLT za zaufanie, jakim nas obdarzyła i mamy nadzieję na dalsze zacieśnienie naszej długoterminowej współpracy" -  mówi dr Ansgar Brockmeyer, wiceprezes wykonawczy ds. marketingu i sprzedaży, zarazem zastępca dyrektora generalnego firmy Stadler.

W eksploatacji od zmiany rozkładu jazdy w 2023 r. 

Pierwsze tramwaje TINA zostaną wprowadzone do eksploatacji w grudniu 2023 roku. Kolejne pojazdy pojawią się w latach 2024 i 2025. Zastąpią one obecne tramwaje Schindler, które mają już ponad 40 lat.