Pociąg pilotażowy LTG Cargo wyjechał na Ukrainę

Pociąg pilotażowy LTG Cargo wyjechał na Ukrainę

27 kwietnia 2022 | Źródło: LTG Cargo
PODZIEL SIĘ

"LTG Cargo, spółka transportu towarowego należąca do Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła w środę rano próbny przejazd z terminalu intermodalnego w Kownie (KIT) na Ukrainę przez Polskę. Oczekuje się, że pociąg kontenerowy dotrze do celu w ciągu kilku najbliższych dni, a następnie wróci na Litwę, przewożąc około 50 kontenerów z ładunkiem. Po raz pierwszy w historii LTG ładunki z Ukrainy dotrą na Litwę koleją, omijając Białoruś.

 

Fot. LTG Cargo

 

Wybuch rosyjskiej wojny na Ukrainie zakłócił tradycyjne łańcuchy logistyczne, które mają kluczowe znaczenie dla regionu. Projekt ten ma pomóc w odbudowaniu niektórych z nich dzięki alternatywnej trasie wiodącej przez Polskę.

W ramach projektu pilotażowego ocenione zostaną aspekty technologiczne nowej trasy, czas przewozu towarów, potencjalne wyzwania logistyczne i rozwiązania. Trasa ta będzie realizowana tylko na wąskim torze europejskim, który biegnie z KIT przez Polskę do terminalu na granicy z Ukrainą. Oznacza to, że jeśli projekt zakończy się powodzeniem, część ładunków będzie mogła dotrzeć do Kowna bez zmiany torów i bez przeładunku. Firma jest w stałym kontakcie ze swoimi ukraińskimi kolegami, a także z ukraińskimi kolejami i potencjalnymi klientami na Ukrainie.

"Wciąż poszukujemy nowych obszarów dywersyfikacji i sposobów, aby pomóc naszym klientom w transporcie towarów. Terminal intermodalny w Kownie, który niecały rok temu został podłączony do europejskiego szlaku kolejowego, oraz strategiczna decyzja o założeniu spółki w Polsce w 2020 r. umożliwiają nam poszukiwanie niestandardowych modeli transportu towarów i skutecznych sposobów dostosowania się do zmienionej sytuacji" - mówi Eglė Šimė, dyrektor generalny LTG Cargo.

LTG Cargo będzie przewozić ładunki na nowej trasie na Litwie, a LTG Cargo Polska, spółka zależna LTG Cargo, będzie przewozić ładunki z granicy ukraińsko-polskiej. Oczekuje się, że pociąg wróci do KIT z ładunkiem około 1000 ton różnych towarów. Z KIT ładunek może być sprawnie dystrybuowany na terenie Litwy i całego regionu bałtyckiego.

W ubiegłym tygodniu LTG Group, po dokonaniu oceny wpływu wojny rosyjskiej przeciwko Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Białoruś i Rosję na swoją działalność,  uruchomiła plan dostosowania się do zmienionych warunków biznesowych oraz pomocy swoim klientom w tym zakresie. Obejmuje on trzy główne obszary - poprawę efektywności operacyjnej, redukcję kosztów, dywersyfikację i ekspansję na nowe rynki, zwłaszcza w Europie Zachodniej.