Flota SKM z kolejnymi nowoczesnymi pojazdami. Impulsy dla linii S1 Pruszków - Otwock

Flota SKM z kolejnymi nowoczesnymi pojazdami. Impulsy dla linii S1 Pruszków - Otwock

28 kwietnia 2022 | Źródło: SKM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Tuż po majówce w stolicy pojawią się dwa kolejne pojazdy produkcji nowosądeckiego Newagu. Tym razem dłuższe – pięcioczłonowe. Sześć nowych, czteroczłonowych Impulsów 2 wozi pasażerów aglomeracji warszawskiej już od kilku tygodni. Pociągi kursujące na linii S2, łączącej lotnisko Chopina z Sulejówkiem, przejechały już w sumie ponad 90 tysięcy kilometrów.

Fot. SKM Warszawa

- Po zakończeniu testów i przeszkoleniu drużyn pociągowych nowe pojazdy zostaną włączone do obsługi naszej najpopularniejszej linii S1. W dwóch połączonych pięcioczłonach będzie mogło podróżować nawet 1670 osób - mówi Alan Beroud, Prezes Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. Większa dostępność miejsc w godzinach szczytu podniesie komfort przejazdu. Tego oczekiwali od nas pasażerowie. Ma to też zachęcić nowych do wyboru kolei miejskiej zamiast samochodu. Już porównując pierwsze kwartały tego i ubiegłego roku widzimy znaczny wzrost pasażerów na wszystkich liniach. W okresie od stycznia do końca marca z naszych usług skorzystało ponad 3,8 mln osób. To o niemal 940 tys. więcej niż w roku ubiegłym - dodaje Alan Beroud.

Nowoczesna flota SKM

Dostawy nowych Impulsów dla Szybkiej Kolei Miejskiej realizowane są zgodnie z harmonogramem. Wszystkie pojazdy zostaną przekazane do końca listopada bieżącego roku. Stołeczna kolej, będzie drugim* po Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, przewoźnikiem z najnowocześniejszym taborem w Polsce.

- Stało się już niemal tradycją, że realizacja dostaw pojazdów produkowanych przez NEWAG dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie odbywa się przed czasem. Dostarczone jednostki IMPULS 2 wykazują się bardzo wysokim współczynnikiem niezawodności i jestem przekonany, że pojazdy IMPULS 2 w konfiguracji pięcioczłonowej znacząco podniosą komfort podróży zwiększającej się liczby pasażerów - mówi Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu NEWAG S.A.

 

Impuls2 na moście kolejowym nad Wisłą. Fot. SKM Warszawa

 

Inwestycje dzięki środkom z UE

Wartość kontraktu realizowanego przez Newag wynosi blisko 668 milionów złotych brutto, z czego blisko 203 miliony pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Inwestycja Szybkiej Kolei Miejskiej obejmuje 21 pojazdów: 15 złożonych z 5 członów i 6 złożonych z 4 członów. Do dyspozycji pasażerów będą: ładowarki USB, miejsca na rowery, wózek oraz duży bagaż, a także nowoczesny system informacji i automaty biletowe. Na pokładzie znajdą się także ratujące życie defibrylatory AED. Umowa z Newagiem obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pociągów oraz siedmioletnie serwisowanie.

* Średni wiek taboru przewoźników pasażerskich - prognoza na koniec 2022 r., opracowanie własne SKM: ŁKA - ok. 5 lat,  SKM - ok. 6 lat, KM - ok. 11 lat.
 

Fot. SKM Warszawa.

 

Szybka Kolej Miejska jest elementem Warszawskiego Transportu Publicznego i szóstym – w oparciu o liczbę pasażerów – kolejowym przewoźnikiem w Polsce. Zapewnia mieszkańcom stolicy i okolicznych gmin wygodny dojazd do pracy, szkoły czy miejsc związanych z rekreacją, rozrywką i kulturą. Nowoczesnymi pociągami SKM można podróżować po Warszawie, dojechać do Lotniska Chopina i podwarszawskich miejscowości: Otwocka, Legionowa, Radzymina, Sulejówka czy Pruszkowa. Oferują one atrakcyjną alternatywę wobec samochodu, zmniejszając negatywny wpływ miasta na środowisko.

Flota Szybkiej Kolei Miejskiej

Typ pojazdu

Liczba jednostek

Liczba członów

Miejsca siedzące

Miejsca stojące

Łączna liczba miejsc

45 WEa
Impuls 2

15

5

186

835

1021

31 WEba
Impuls 2

6

4

144

680

824

35WE

9

6

218

704

922

19WE

4

4

182

520

702

27WE
Elf

13

6

274

701

975

14WE

2+2

3

184

255

439

 

 

Impulsy 2 na warszawskim Powiślu. Fot. SKM Warszawa