CLIP Group czyli eco-logistyka w sercu Europy

CLIP Group czyli eco-logistyka w sercu Europy

10 maja 2022 | Źródło: CLIP Intermodal
PODZIEL SIĘ

W Aglomeracji Poznańskiej znajduje się jeden z najnowocześniejszych hubów logistycznych w Środkowej Europie zlokalizowany na skrzyżowaniu korytarzy Baltic — Adriatic i North Sea — Baltic Corridor.

Fot. CLIP Intermodal

 

Wielkopolski Swarzędz to doskonała lokalizacja dla inwestycji w centra logistyczne, która posiada bezpośredni dostęp do ważnych magistral kolejowych i drogowych, a położona jest w pobliżu dużych ośrodków miejskich i przemysłowych w zachodniej Polsce. Grupa CLIP rozwija tutaj  kompleksowe centrum logistyczne, które uczestniczy w transformacji branży w kierunku zrównoważonego transportu i gospodarki zeroemisyjnej. Działania te zostały docenione w prestiżowym rankingu „TOP 20” European Freight Villages organizowanym przez Deutsche GVZ, w którym obiekt CLIP zajął wysokie 6 miejsce i uznany został za jedno z najlepszych centr logistycznych w Europie. Jakie czynniki zaważyły na sukcesie tego polskiego hubu logistycznego?

NOWOCZESNY TERMINAL INTERMODALNY

Grupa CLIP wychodzi na przeciw wyzwaniom jakie niesie polityka Zielonego Ładu dla branży transportowej i inwestuje w nowoczesne rozwiązania, które pozwalają klientom na przeniesienie ładunków na ekologiczny transport kolejowy. Na terminalu intermodalnym CLIP zainstalowano pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie Lohr Railway System, który umożliwia załadunek naczep samochodowych na wagony bez udziału dźwigu. Rozwiązanie te przyczynia się do znacznej redukcji emisji CO2 w transporcie towarów: 6  pociągów tygodniowo zmniejszają emisje gazów cieplarnianych o 1560 ton.

W ostatnim czasie firma CLIP zrealizowała duże inwestycje, które pozwoliły zwiększyć trzykrotnie możliwości przeładunkowe terminalu do 550.000 TEU rocznie, co oznacza że jest  jeden z największych takich „suchych portów” w Europie. W ostatnim roku zainstalowano tutaj 3 suwnice RMG mające 100 m szerokości, które zaliczane są do największych takich urządzeń w Europie i które wykorzystują do zasilania energię elektryczną w 100% z źródeł odnawialnych. Pozwalają one na sprawną obsługę 24 pociągów w ciągu doby. Dzięki swojej wyjątkowej infrastrukturze i możliwościom operacyjnym Terminal CLIP zyskał miano Rail Mega Hub’u Intermodalnego.

MAGAZYNY

W bezpośrednim sąsiedztwie terminala intermodalnego CLIP oferuje 450.000 m2 powierzchni magazynowej klasy A. W najbliższym czasie powstaną nowe hale magazynowe, a łączna powierzchnia wzrośnie do 630.000 m2. W obiektach tych świadczony jest pełen zakres usług logistycznych m.in. składowanie towarów i co-packing. Klientom oferuje się również zarządzanie stanami magazynowymi, a także usługi celne i akcyzowe.

TRANSPORT SAMOCHODÓW

Firma STS Logistic z Grupy CLIP jest jednym z liderów dystrybucji samochodów na rynku polskim. Codziennie dostarcza klientom w Polsce i Europie do 2000 nowych samochodów. STS Logistic oferuje miejsca na składowanie ponad 25.000 samochodów oraz posiada 300 nowoczesnych autotransporterów, w tym 35 intermodalnych, a także 108 wagonów do przewozu samochodów. Dzięki tym zasobom w ubiegłym roku firma przetransportowała 500.000 pojazdów.

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

Jednym z celów Grupy CLIP jest rozwój zeroemisyjnej działalności logistycznej. W tym celu na dachach magazynów firmy zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 8 MW. Inwestycja ta pozwoliła zmniejszyć ślad węglowych dzięki czemu wielkopolskie centrum logistyczne jest jednym z polskich liderów zielonej transformacji branży transportowej.