Przebudowa dolnośląskiej stacji Ścinawka Średnia usprawni przewozy pasażerskie i transport kamienia

Przebudowa dolnośląskiej stacji Ścinawka Średnia usprawni przewozy pasażerskie i transport kamienia

10 maja 2022 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Na Dolnym Śląsku w Ścinawce Średniej nowe tory i urządzenia zwiększą możliwości transportu towarów koleją. Sprawniejszy będzie obsługa kopalni kamienia. Mieszkańcy zyskują lepszy dostęp do pociągów. Nowy peron i windy ułatwią podróże w kierunku Kłodzka i Wałbrzych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za ponad 90 mln złotych ze środków budżetowych.

 

 

Prace w Ścinawce Średniej. Fot. Robert Mitura

 

Inwestycja realizowana przez PLK znacznie usprawni ruch na stacji Ścinawka Średnia, na której odprawiane są składy wywożące kruszywo z pobliskich kopalń. Skróci się czas transportu materiałów  na budowy. Za półmetkiem jest przebudowa torów. Prace obejmują także rozjazdy – urządzenia zapewniające sprawny przejazd pociągów z toru na tor. Już zamontowano większość urządzeń elektrycznego ogrzewania rozjazdów EOR, co  zapewni sprawną obsługę stacji w warunkach zimowych. Wiadukt kolejowy jest przystosowywany do przejazdu ciężkich składów towarowych. Korzystnie zmieni się droga pod wiaduktem.

Sprawność i bezpieczeństwo przewozów zapewnią nowe urządzenia i modernizacja nastawni, z której  kolejarze prowadza ruch pociągów. W obszarze bezpieczeństwa są prace na przejeździe kolejowo-drogowym. Wymienione zostały rogatki, sygnalizatory oraz zamontowano monitoring. 

 

Prace na peronie 2 w Ścinawce Średniej. Fot. Rafał Sterczyński / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Ścinawka Średnia dostępniejsza dla podróżnych

Podróżni w Ścinawce Średniej zyskają wygodny dostęp do pociągów. Nowy wyższy peron ułatwi wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Będzie zamontowane oświetlenie oraz wiaty i ławki. Budowane jest przejście podziemne. Przewidziano windy, które ułatwią obsługę osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Są już przygotowane szyby windowe. Na peronie i w przejściu będzie system oznakowania dotykowego. Przed stacją będą zamontowane stojaki na rowery. Drewniane wiaty przy peronie nr 1 zostaną odnowione w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

W ramach projektu przewidziano również prace torowe na stacji Kłodzko Główne. Wykonanie robót ułatwi obsługę składów towarowych w obszarze stacji i w kierunku Wrocławia.

Inwestycja pn.: „Prace na linii 286 i w rejonie stacji Kłodzko” - stacja Ścinawka Średnia realizowana w ramach projektu pn.: „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej” jest  finansowana ze środków budżetowych. Zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2022 r.