TX Logistik testuje 838-metrowy pociąg w Szwecji

TX Logistik testuje 838-metrowy pociąg w Szwecji

11 maja 2022 | Źródło: TX Logistik / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

TX Logistik AB, szwedzka spółka zależna niemieckiej firmy TX Logistik AG, poprowadziła w Szwecji pociąg o długości 838 metrów. Przedsiębiorstwo logistyki kolejowej, należące do Grupy Mercitalia (Gruppo FS Italiane), wykorzystało w pełni załadowany pociąg na około 500-kilometrowej trasie między Malmö a Frövi (prowincja Örebro). Przewożono artykuły spożywcze ze szwedzkiej sieci handlowej Coop. Szwedzki urząd ds. infrastruktury transportowej Trafikverket był trzecim partnerem biorącym udział w testach.

 

Fot. TX Logistics

 

Do tej pory na większości tras w Szwecji można jeździć tylko pociągami o maksymalnej długości 630 metrów. "Wydłużenie do 838 metrów znacznie zwiększyłoby możliwości transportowe, a tym samym sprawiłoby, że kolejowy transport towarowy stałby się jeszcze bardziej wydajny i atrakcyjny dla spedytorów" - mówi Lars Winther Sørensen, dyrektor zarządzający TX Logistik AB w Szwecji. To z kolei jest warunkiem koniecznym do przeniesienia większej ilości towarów z dróg na tory. Lars Winther Sørensen uważa, że nawet w przypadku towarów, które do tej pory były przewożone niemal wyłącznie transportem drogowym, możliwe jest szersze wykorzystanie kolei.

Wykorzystanie dłuższych pociągów jest ważnym impulsem do rozwoju transportu kolejowego przyjaznego dla klimatu. Szczególnie połączenie dużej ładowności pociągu i dużej prędkości tworzy wysoce wydajny system transportowy. Pociąg testowy przewoził 48 naczep i poruszał się z prędkością do 120 kilometrów na godzinę. Było to szybciej niż w przypadku pociągów na porównywalnych trasach testowych w innych krajach. Skłąd był ciągnięty przez czteroosiową lokomotywę, która jest zwykle używana w kolejowym transporcie towarowym.

Firma Coop przewozi żywność i inne towary koleją w Szwecji od 2009 roku. Od 2012 r. TX Logistik przewozi towary dla sieci handlowej między miejscowością Bro, 30 km na północny zachód od Sztokholmu, a Malmö. Zaledwie dwa lata temu liczba kursów w obie strony została podwojona z dziesięciu do dwudziestu. "30 procent naszych transportów jest obecnie obsługiwanych przez kolej" - wyjaśnia Peter Rosendahl, kierownik transportu w Coop Logistik. Sieć handlowa chciałaby jeszcze bardziej zwiększyć ten udział. "Dlatego też wzięliśmy udział w tym perspektywicznym projekcie i mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli rozbudować nasze pociągi".

TX Logistik, Coop i Trafikverket ściśle współpracowały przy planowaniu i realizacji dwóch przejazdów testowych w dniach 8 i 9 maja. Planowane są dalsze testy w Szwecji.

 

TX Logistik AG

Firma TX Logistik została założona w 1999 r. jako prywatne przedsiębiorstwo transportu kolejowego i oferuje wydajną sieć europejską z połączeniami w 11 krajach. Firma posiada spółki zależne w Szwajcarii, Austrii, Danii i Szwecji, a także lokalne przedstawicielstwa we Włoszech i Holandii. W ramach jednostek biznesowych Intermodal i Rail Freight, TX Logistik opracowuje kompleksowe rozwiązania kolejowe dla transportu kontynentalnego i morskiego, jak również dostosowane do potrzeb koncepcje dla konwencjonalnych przewozów towarowych. W 2017 r. firma, zatrudniająca około 500 pracowników, osiągnęła roczny obrót w wysokości 250 mln euro. Od stycznia 2017 r. TX Logistik jest w całości własnością Mercitalia Logistics S.p.A., spółki zależnej Ferrovie dello Stato Italiane.