150 lat leasingu wagonów w sektorze prywatnym w Europie

150 lat leasingu wagonów w sektorze prywatnym w Europie

18 maja 2022 | Źródło: VTG / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Firma VTG AG świętowała w wiedeńskim ratuszu 150 lat dzierżawy wagonów przez sektor prywatny w Europie. Podczas uroczystości pod wspólnym patronatem nadburmistrza i gubernatora Wiednia, dr Michaela Ludwiga, oraz pierwszego burmistrza Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg, dr Petera Tschentschera, podkreślono europejski wymiar kolejowego transportu towarowego i jego znaczenie dla udanej transformacji transportowej.

 

Fot. FTG

 

"Bezpieczny i atrakcyjny kolejowy transport towarowy będzie absolutnie niezbędny, jeśli chcemy przenieść jak najwięcej przewozów towarowych z dróg na tory w całej Europie. W szczególności dla europejskich miast ważne jest, aby w miarę możliwości rozwijać kolejowy transport towarowy. Grupa VTG z siedzibą w Hamburgu działa w tym sektorze w całej Europie już od 150 lat, w tym za pośrednictwem austriackiej spółki zależnej, której korzenie sięgają firmy założonej w 1872 roku. Gratuluję wam tego jubileuszu" - powiedział Ludwig podczas uroczystości.

"Kolej ma do odegrania kluczową rolę w polityce transportowej, która pomoże w osiągnięciu celów klimatycznych wyznaczonych w Paryżu. Połączenie Hamburg-Austria jest wzorem dla przyjaznego dla klimatu i wysokowydajnego kolejowego transportu towarowego w Europie. Dziewięćdziesiąt osiem procent przesyłek kontenerowych pomiędzy portem w Hamburgu a ośrodkami gospodarczymi Austrii odbywa się koleją. Jako największa prywatna firma leasingująca wagony w Europie, VTG jest silnym filarem międzynarodowego kolejowego ruchu towarowego. Serdecznie gratuluję VTG AG i jej pracownikom z okazji 150-lecia prywatnego wynajmu wagonów w Europie i życzę im wszystkiego najlepszego w przyszłości - powiedział Tschentscher.

 

Goście uroczystości jubileuszowej w wiedeńskim Ratuszu. Fot. VTG

 

Po przemówieniu powitalnym Hannesa Kotratscheka, dyrektora zarządzającego VTG Rail Europe GmbH, głos zabrali patroni oraz dr Johannes Hahn, komisarz ds. budżetu i administracji. Ponadto dr Heiko Fischer, obecny przewodniczący UIP i były dyrektor generalny VTG AG, oraz Sven Wellbrock, dyrektor operacyjny na Europę i dyrektor ds. bezpieczeństwa VTG AG, omówili perspektywy branży w przyszłości.

Hahn podkreślił: "Sektor transportu kolejowego odgrywa kluczową rolę w transformacji w kierunku bardziej ekologicznej, cyfrowej i odpornej Europy. Każda inwestycja w kolej to inwestycja w przyszłość, która pomoże trwale połączyć Europę, zarówno pod względem ludzi, jak i przedsiębiorstw."

"Wynajem wagonów w Europie to ponadczasowy model biznesowy i kręgosłup gospodarki w całej Europie" - powiedział Fischer. "Prywatni właściciele wagonów łączą kontynent, a jednocześnie napędzają zarówno innowacje, jak i cyfryzację".

W ciągu ostatnich 150 lat prywatny sektor wynajmu wagonów odegrał znaczącą rolę w harmonizacji Europejskiego Obszaru Gospodarczego i zawsze był wiarygodnym partnerem zarówno dla przedsiębiorstw, jak i przywódców politycznych, wnosząc inwestycje i innowacje do ciągłej ewolucji systemu kolejowego.

 

Fot. VTG

 

"Dziś spoglądamy wstecz na szczególną historię sukcesu, która rozpoczęła się 24 lutego 1872 r. wraz z założeniem spółki Erste Eisenbahnwagen-Leihgesellschaft AG (EEL) w Wiedniu. Jej następczyni, Österreichische Eisenbahn-Verkehrs-Anstalt Gesellschaft mbH (OEVA), jest najstarszą istniejącą firmą wynajmu wagonów w Europie i od kilku lat jest częścią rodziny VTG pod obecną nazwą VTG Austria Gesellschaft mbH" - powiedział Kotratschek.

"Nasza historia zobowiązuje nas do kształtowania przyszłości. Jako największa prywatna firma leasingująca wagony w Europie, posiadająca kilkudziesięcioletnie doświadczenie, uważamy za swój obowiązek rozwijanie systemu kolejowego na kontynencie, zwiększanie jego wydajności oraz opracowywanie nowych technologii, tak aby w pełni wykorzystać ekologiczne zalety tego środka transportu" - powiedział Wellbrock.

 

Fot. VTG

 

TG świętuje pod hasłem "Re:think RAIL. Re:think FUTURE." (Pomyśl o Kolei. Pomyśl o Przyszłości)

Liczne innowacje i rozwiązania dla kolei zostały zaprezentowane podczas "Re:think RAIL. Re:think FUTURE.", wielodniowej imprezie VTG w Wiedniu, zaprezentowano m.in. aplikacje cyfrowe, zrównoważone przewozy chłodnicze, koncepcje transportu LNG i wodoru oraz nowe technologie dla transportu kombinowanego. Na wystawie klienci mogli dowiedzieć się więcej o wielokrotnie nagradzanej technologii transportu i przeładunku RoadrailLink (r2L), służącej do załadunku naczep bez dźwigu na tory, a także o cyfrowym zarządzaniu flotą za pomocą wielokrotnie nagradzanej platformy internetowej VTG traigo.