ČD Cargo przywiozło pierwszy pociąg ze zbożem z Ukrainy.

ČD Cargo przywiozło pierwszy pociąg ze zbożem z Ukrainy.

24 maja 2022 | Źródło: ČD Cargo / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czeski kolejowy przewoźnik towarowy ČD Cargo włączył się w nowy sposób pomocy Ukrainie. Po dostarczeniu pomocy humanitarnej i materiałów wojskowych na Ukrainę, przewoźnik, we współpracy z innymi partnerami, wysłał pierwszy pociąg z Ukrainy ze zbożem do niemieckiego portu Brake. Stamtąd transport zostanie wysłany statkiem do Egiptu.

Fot. ČD Cargo

Ukraina należy do głównych dostawców zbóż i innych płodów rolnych na rynek światowy. Z tego powodu kraj ten nosi przydomek spichlerza Europy. Ze względu na rosyjską blokadę portów Morza Czarnego Ukraina ma poważne problemy z eksportem produktów rolnych. Pociągi są pewną alternatywą dla transportu morskiego.

Również ČD Cargo włączyło się w nowy sposób pomocy Ukrainie. Po dostarczeniu pomocy humanitarnej i sprzętu wojskowego na Ukrainę, we współpracy z innymi partnerami, przewieźliśmy pierwszy pociąg z kukurydzą z Ukrainy do niemieckiego portu Brake. Stamtąd transport był kontynuowany statkiem do Egiptu.

"Pociąg wiózł około 1800 ton kukurydzy, która została załadowana do wagonów normalnotorowych Uagps w składzie przeładunkowym TKD w Dobrej koło Čiernej nad Tisou" - wyjaśnia prezes zarządu ČD Cargo, Tomáš Tóth. ČD Cargo intensywnie rozważa również inne możliwości transportu. Dużą zaletą jest to, że posiada licencję na prowadzenie pociągów we wszystkich sąsiednich krajach, a także doświadczenie w świadczeniu usług transportu kolejowo-wodnego.