Budowa tunelu w Sulejówku coraz bliżej realizacji

Budowa tunelu w Sulejówku coraz bliżej realizacji

14 czerwca 2022 | Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
PODZIEL SIĘ

Już wkrótce ruszą prace przy budowie tunelu w Sulejówku. Powstanie on pod jednym z najczęściej uczęszczanych przejazdów kolejowych w Polsce. Dziś umowę z wykonawcą firmą Intop Warszawa sp. z o.o. podpisali przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, miasta Sulejówek i PKP PLK.

 

Fot. Biuro Prasowe UMWM

 

Tunel w Sulejówku zastąpi kolizyjny przejazd kolejowy. Współinwestorami inwestycji są dwa samorządy: województwo mazowieckie i miasto Sulejówek oraz spółka kolejowa. Wartość przedsięwzięcia wraz z wykupami gruntów, budową, nadzorem to około 76 mln zł. PKP PLK S. A. pokryje 50,52 proc. kosztów, samorząd województwa mazowieckiego - 42,02 proc., a miasto Sulejówek - 7,46 proc.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, budowa tunelu w Sulejówku to długo oczekiwana inwestycja. - Trójstronną umowę dotyczącą realizacji tego przedsięwzięcia podpisaliśmy już w 2016 r. Niestety, aby mogła ona ruszyć potrzebne było przeprowadzenie solidnej analizy pod kątem formalno-prawnym. Dziś można powiedzieć, że jesteśmy na ostatniej prostej. Podpisujemy umowę z wykonawcą. Co oznacza, że za kilkanaście miesięcy mieszkańcy Sulejówka i okolic będą mogli przemieszczać się w sposób bezkolizyjny i komfortowy. To efekt współpracy pomiędzy dwoma samorządami a spółką PKP PLK.

 

Marszałek Adam Struzik. Fot. Biuro Prasowe UMWM

 

W ramach prowadzonych prac na miejscu funkcjonującego dotychczas przejazdu kolejowego powstanie tunel o  długości 90,5m wraz z chodnikami, ścieżką oraz windami osobowymi. W planach jest również przebudowa torowiska oraz skrzyżowań i dróg wraz z dojazdami do posesji, a także stworzenie ciągów pieszo-rowerowych. Konieczna jest też przebudowa sieci energetycznej, wodociągowej i gazowej.

- Dzisiejsze spotkanie to zwieńczenie kilku lat wysiłków i pracy wszystkich partnerów tej niezwykle ważnej inwestycji. Jako samorząd województwa przeznaczymy na jej realizację niemałą kwotę, bo ponad 30 mln zł. Te środki to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo i komfort kierowców - dodała członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Jak zauważa burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa, podpisanie umowy kończy ponad 6 letni okres przygotowań najważniejszej w historii Sulejówka inwestycji. – W 2016 roku, wspólnie z władzami województwa mazowieckiego oraz PKP PLK podjęliśmy się tego wyzwania wiedząc, że będziemy pionierami. Żaden samorząd w Polsce po 1990 r. nie realizował takiej inwestycji w partnerstwie z PKP PLK. W dodatku mieliśmy tu dwa samorządy reprezentujące dwa różne szczeble świata samorządowego – miasto i województwo.  Za nami tysiące spotkań, uzgodnień, niespodziewanych problemów i trudności, o których można by pewnie napisać grubą powieść. Udało się to wszystko przezwyciężyć, dzięki wielkiej determinacji, dobrej woli i innowacyjnemu podejściu każdej ze stron. Wspólnie przetarliśmy szlaki i udowodniliśmy, że wszystko jest możliwe. Budowa tunelu w tym miejscu, tuż obok wspaniałego nowo otwartego Muzeum Józefa Piłsudskiego, nie tylko połączy Sulejówek, miasto historycznie podzielone linią kolejową nr 2 Paryż-Terespol, ale przede wszystkim sprawi, że tysiące kierowców przestanie stać w ogromnych korkach tracąc czas, nerwy i pieniądze. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, dzięki którym dziś cieszymy się z tej umowy. Ale przede wszystkim dziękuję władzom Mazowsza i władzom PKP PLK. Dzięki ich zaangażowaniu i otwartej postawie za moment zaczniemy tą upragnioną inwestycję.

 

Burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa. Fot. Biuro Prasowe UMWM

 

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 14 miesięcy od momentu podpisania umowy.