Słowacja rozpoczęła przygotowania do budowy szybkiej kolei łączącej sąsiednie kraje!

Słowacja rozpoczęła przygotowania do budowy szybkiej kolei łączącej sąsiednie kraje!

29 czerwca 2022 | Źródło: railtarget.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Koleje Słowackie poszukują wykonawcy krajowego studium wykonalności linii dużych prędkości łączącej kraje V4 dla odcinków linii na terytorium Słowacji. Powinien on być gotowy w ciągu dwóch lat, a jego szacunkowa wartość wynosi 1,55 mln euro.

 

Fot. ZSSK

 

Linia kolejowa dużych prędkości połączy stolice Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także innych krajów europejskich. Połączy on Warszawę, Ostrawę, Brno, Bratysławę, Győr z przyszłym połączeniem z Wiedniem i Budapesztem z możliwością połączenia z Bukaresztem. Jest to jeden z wniosków ze spotkania przedstawicieli ministerstw transportu krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie.

"Jest to projekt o znaczeniu ogólnoeuropejskim, którego celem jest połączenie stolic Europy koleją dużych prędkości. Na linii powinny jeździć pociągi o minimalnej prędkości 250 kilometrów na godzinę" - poinformował na portalu społecznościowym Jaroslav Kmet'j, sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej. "Chociaż nie podano jeszcze dokładnych dat uruchomienia tej linii, oczekuje się, że powinna ona powstać do połowy lat trzydziestych" - zauważył.

Sekretarz stanu powiedział, że podczas spotkania w stolicy Węgier uzgodniono wspólne stanowisko na rzecz rewizji korytarzy TEN-T biegnących przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

"Podczas spotkań wymieniliśmy się również informacjami na temat transportu kolejowego w poszczególnych krajach. Ponadto podpisaliśmy protokół ustaleń i współpracy w zakresie rozwoju i testowania współpracujących, połączonych i zautomatyzowanych systemów mobilności" - powiedział Kmet.

Słowacja symbolicznie przejęła również agendę transportową państw V4 - od 1 lipca 2022 r. przez rok będzie sprawować przewodnictwo w tej grupie państw Europy Środkowej. Kolejne spotkania robocze odbędą się już na Słowacji.