Koleje Dolnośląskie z dodatkowymi 24 mln unijnego dofinansowania

Koleje Dolnośląskie z dodatkowymi 24 mln unijnego dofinansowania

26 lipca 2022 | Źródło: Koleje Dolnośląskie
PODZIEL SIĘ

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zwiększyło dofinansowanie dla Kolei Dolnośląskich aż o 14 procent, tj. do poziomu 108,9 mln zł. Dodatkowa kwota, którą otrzyma przewoźnik, pozwoli na sfinansowanie zobowiązań kredytowych w kwocie porównywalnej do wartości jednej sztuki pojazdu przewidzianego w kontrakcie.

 

Fot. Koleje Dolnośląskie

 

Inwestycje taborowe Kolei Dolnośląskich były współfinasowane ze środków unijnych w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Początkowo kwota dotacji wynosiła 85 mln zł. W ciągu ostatnich kilku lat przewoźnik zakupił 18 pojazdów: 12 pociągów elektrycznych oraz 6 hybrydowych. Teraz kwota dofinansowania została zwiększona z pierwotnych 50% do 64%.

- Dzięki dodatkowym środkom jesteśmy w stanie zmniejszyć swoje zobowiązania kredytowe związane z inwestycjami taborowymi. W elastyczny sposób podchodziliśmy do umowy z bankiem, dzięki temu nie będziemy musieli wykorzystać całości zakontraktowanej sumy - podkreśla Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - Pozyskane środki wpłyną na dalszy rozwój spółki, dlatego cieszymy się z pozytywnej decyzji CUPT.

 

Fot. Koleje Dolnośląskie

 

Pozyskane dofinansowanie zostało wykorzystane przez Koleje Dolnośląskie w projekcie „Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym”. W ramach projektu zakupione pociągi obsługują zrewitalizowane, wcześniej niedostępne dla mieszkańców Dolnego Śląska trasy: Jelcz-Laskowice - Wrocław Główny oraz Trzebnica - Wrocław Główny - Świdnica przez Sobótkę.

- Widzimy, jak działania podjęte przez samorząd w ostatnich latach pozytywnie wpłynęły na rozwój kolei na Dolnym Śląsku. Zwiększenie taboru o nowe jednostki oraz reaktywacja nowych linii spowodowały, że zainteresowanie transportem kolejowym w naszym regionie ciągle wzrasta. Pieniądze pozyskane z ogólnopolskiego programu to wspólny sukces zarządu Kolei Dolnośląskich oraz samorządu województwa - Jest to kolejna cegiełka dla walki z wykluczeniem komunikacyjnym na terenie Dolnego Śląska - dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.