Coca-Cola przenosi w Niemczech transport towarowy na sieć kolejową

Coca-Cola przenosi w Niemczech transport towarowy na sieć kolejową

26 października 2022 | Źródło: Coca Cola
PODZIEL SIĘ

Razem z DB Cargo AG, Coca-Cola Europacific Partners włączyła 13 zakładów produkcyjnych i logistycznych w Niemczech do sieci kolejowej. Inicjatywa ta pozwoliła w ciągu trzech lat zaoszczędzić 2700t emisji CO2 oraz 5 milionów kilometrów ciężarówek i jest częścią planów Coca-Coli, by stać się neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.  

Fot. DB Cargo AG / Oliver Lang

 

"Kolejowy transport towarowy jest dla nas jako firmy elementem składowym, który pozwoli nam działać w sposób neutralny dla klimatu w Europie do 2040 roku" - mówi Judith Wachten, kierownik transportu. Dzięki 14 zakładom produkcyjnym i innym lokalizacjom logistycznym w Niemczech Coca-Cola zaopatruje klientów na jak najkrótszych dystansach. W niektórych przypadkach konieczne są jednak transporty na duże odległości - na przykład wtedy, gdy produkt może być rozlewany tylko w jednym miejscu, ale zapotrzebowanie na niego jest w całych Niemczech. "Dla tych przypadków utworzyliśmy wraz z DB Cargo sieć kolejowych przewozów towarowych obejmującą całe Niemcy. Był to ważny krok w kierunku zmniejszenia emisji CO2 powodowanej przez transporty - wyjaśnia Judith Wachten.

Pierwszy krok został wykonany w 2016 roku w Lüneburgu. Woda mineralna ViO może być butelkowana tylko bezpośrednio u źródła na Wrzosach Lüneburskich. W ten sposób narodził się pomysł znalezienia bardziej przyjaznych dla środowiska tras transportowych niż droga na długich odcinkach z Lüneburga na południe Niemiec. Celem była mniejsz emisja CO2. Pilotażowy projekt pokazał, jak dobrze działa długodystansowy transport kolejowy.

Od czasu projektu pilotażowego DB Cargo i Coca-Cola stopniowo wprowadzają na tory kolejne lokalizacje i budują rozległą sieć transportu kolejowego w Niemczech. W 2021 roku do sieci należało już 13 zakładów produkcyjnych i logistycznych Coca -Coli. W marcu 2022 roku jako nową lokalizację dodano Knetzgau w Dolnej Frankonii - jeden z największych zakładów. Tutaj napełniany jest nowy typ szklanej butelki zwrotnej o pojemności 400 ml dla podstawowych marek Coca-Cola, Coca-Cola Zero Cukru, Fanta, Sprite i mezzo mix. Dopóki objętość tej nowej szklanej butelki nie wzrośnie na tyle, by można ją było napełniać w dodatkowych miejscach, będzie ona nadal podróżować w pociągach dalekobieżnych.