ČD planują zakup do 96 nowych pojazdów przeznaczonych dla regionalnych przewozów pasażerskich

ČD planują zakup do 96 nowych pojazdów przeznaczonych dla regionalnych przewozów pasażerskich

23 listopada 2022 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nieomal 2 lata po podpisaniu dużej umowy ramowej z PESĄ Bydgoszcz na dostawę do 160 jednostek motorowych typu DMU120, České dráhy (ČD) postanowiła sprawdzić na rynku, za jakie pieniądze i na jakich warunkach mogłaby kupić inne pojazdy podobnego typu.

 

Pojazd serii 847 PESY Bydgoszcz. Fot. České dráhy / zdopravy.cz

 

Jak informuje portal zdopravy.cz České dráhy planują zakup do 96 nowych jednostek. Rozpoczęły wstępne konsultacje rynkowe, aby dowiedzieć się, jaka jest podaż rynkowa w tym segmencie, a później ogłosić przetarg dla producentów. Tak wynika z informacji na profilu zamawiającego.

"Jest to badanie sytuacji rynkowej w celu przeprowadzenia porównania cenowego jednostek DMU120. Dzięki tej wstępnej konsultacji rynkowej chcemy sprawdzić aktualną sytuację cenową na rynku. Rejestrujemy zainteresowanie tymi jednostkami wśród niektórych klientów przewozów regionalnych, na przykład regionu południowomorawskiego - powiedział rzecznik ČD Emanuel Vittek.

ČD przystępuje do badania pomimo tego, że umowa ramowa z Pesą jest daleka od wyczerpania, nadal istnieje możliwość zamówienia prawie dziewięćdziesięciu sztuk. Z dokumentacji wynika, że przewoźnik planuje zakup 96 takich jednostek. Przedmiotem konsultacji jest określenie zdolności rynku do oferowania tych jednostek napędowych w okresie 2024-2029. W ramach konsultacji przewoźnik zwrócił się do Alstomu, CAF, ŽOS Vrútky, Newagu, PESA Bydgoszcz, Siemens Mobility, Stadler Rail i Škoda Transportation.

Zgodnie z założeniami, jednostka ma być przeznaczona dla co najmniej 110 pasażerów w I i II klasie wagonu. Według opisu pojazd będzie przeznaczony głównie dla regionalnych pociągów pasażerskich, średnio jednostka ma się zatrzymywać co cztery kilometry. Ma być wyposażona w system ETCS.