Postępy rewitalizacji "filmowego" dworca kolejowego w Głubczycach

Postępy rewitalizacji "filmowego" dworca kolejowego w Głubczycach

19 stycznia 2023 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Gmina Głubczyce ogłosiła 28.11. 2022 r.przetarg na wykonanie pełnej dokumentacji technicznej budynku byłego dworca PKP. Samorząd po gruntownym remoncie zamierza zaadaptować obiekt na Centrum Usług Społecznych.

Fot. Robert Czechowicz

 

Chcemy wzorować się na realizującym już takie usługi centrum w Gogolinie, które zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie - mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc.

 

Wnętrze holu dworca Fot. Robert Czechowicz


- Chcielibyśmy stworzyć centrum, gdzie większość spraw społecznych będzie w jednym miejscu. Poczynając od OPS-u, przez dom dziennego pobytu, ale żeby była jasna sprawa, to będzie tylko filia czy poszerzenie działalności, bo DDP pozostanie na ul. Chrobrego. Zobaczymy, jakie będziemy mieli do dyspozycji powierzchnię, żeby ewentualnie przenieść tam organizacje naszych seniorów czy jakiś innych pozarządowych organizacji, które zajmują się sprawami społecznymi. 

 

Wnętrze holu dworca  Fot. Robert CzechowiczPo wykonaniu dokumentacji gmina zamierza ubiegać się o pozyskanie funduszy zewnętrznych na przeprowadzenie inwestycji. Według bardzo ostrożnych szacunków, remont byłego dworca kolejowego w Głubczycach będzie kosztować około 20 mln. złotych. 

 

Fot. Robert Czechowicz


Przypomnijmy, że niszczejący od wielu lat zabytkowy budynek dworca PKP gmina odkupiła od prywatnego właściciela w połowie ubiegłego roku.

Głubczycki dworzec ma na swoim koncie epizod filmowy. W 1989 roku "zagrał" stację w Salonikach w filmie z Willemem Dafoe "Triumf ducha". 

 

Peron 2 i przejście podziemne. Fot. Robert Czechowicz