Kolizja pociągów towarowych w południowej Austrii, dwóch maszynistów zostało rannych

Kolizja pociągów towarowych w południowej Austrii, dwóch maszynistów zostało rannych

20 stycznia 2023 | Źródło: Kärnten news / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dwóch maszynistów zostało lekko rannych w wypadku, do którego doszło w piątek rano na terenie stacji rozrządowej w Fürnitz, w południowej Austrii nieopodal słoweńskiej granicy. Dwa pociągi zderzyły się bokiem, powodując wykolejenie jednego z nich. Przyczyna kolizji wciąż nie jest znana. Ponieważ w przewróconych zbiornikach znajduje się paliwo, w akcji bierze udział duży kontyngent straży pożarnej. Ruch kolejowy został przerwany.

Fot. Kärnten news

 

Początkowo mówiono, że pociągi zderzyły się z powodu awarii zwrotnicy. To nie była prawda, powiedziała rzeczniczka ÖBB Rosanna Zernatto-Peschel. W pierwszej kolejności należało ustalić przyczynę wypadku.

Paliwo silnie wybuchowe

W wagonie-cysternie znajduje się wysoce wybuchowe paliwo, powiedział Michael Miggitsch, szef operacji. Według Johannesa Striednera z prowincjonalnego wydziału ochrony środowiska, tysiące litrów parafiny wyciekło z przewróconego wagonu i przesiąkło do ziemi. Zakłada się, że istnieje zagrożenie dla środowiska. Władze, prowincja Karyntia, straż pożarna i ÖBB od godziny 9 rano dyskutują na temat obecnej sytuacji.

Po kolizji w dwóch miejscach wybuchły pożary. W międzyczasie pożary zostały opanowane, a dwaj maszyniści biorący udział w zdarzeniu zostali wyprowadzeni w bezpieczne miejsce. Jeden doznał niegroźnych obrażeń, drugi doznał wstrząsu, obaj zostali przewiezieni do szpitala w Villach.

Michael Miggitsch: "Na szczęście nic więcej się nie stało. Obecnie jesteśmy w trakcie uszczelniania przecieku. Strefa zagrożenia bezpośrednio przy wagonie-cysternie została odgrodzona, na szczęście niewiele wyciekło. Nasi ludzie mają na sobie kombinezony ochronne".

 

Wykolejenie pociągu w Fürnitz w Austrii. Fot. Kärnten news

 

Autostrada federalna została zamknięta

Ze względów bezpieczeństwa zamknięto również główną drogę. Nie trzeba było jednak ewakuować domów. Grupa zadaniowa została utworzona w remizie strażackiej w Fürnitz, skąd wszystko było koordynowane. Obecnych jest piętnaście jednostek straży pożarnej, a także przedstawiciele władz i burmistrza - powiedział Miggitsch w wywiadzie dla ORF. Ponadto w gotowości był Czerwony Krzyż, a grupa zadaniowa Cobra użyła drona, aby siły ratunkowe mogły uzyskać dokładny obraz sytuacji, ponieważ widoczność była utrudniona ze względu na bariery akustyczne.

Zakłócenia w lokalnym ruchu kolejowym

W tym rejonie przerwany jest ruch kolejowy. Pociągi lokalne i dalekobieżne ÖBB zostają skierowane na trasy objazdowe, przez co nie można obsłużyć przystanków Fürnitz i Neuhaus/Gail. Dla pociągów podmiejskich i ruchu regionalnego zostanie uruchomiona kolejowa usługa zastępcza między Fürnitz a Neuhaus/Gail. Nie można jeszcze przewidzieć czasu trwania zamknięcia.

 Kurier Kolejowy dziękuje redakcji portalu Kärnten-News za udostępnienie wiadomości i materiału fotograficznego.

 

Wykolejenie pociągu w Fürnitz w Austrii. Fot. Kärnten news