Zachodniopomorskie: Będzie dodatkowy pociąg Gryfino - Szczecin

Zachodniopomorskie: Będzie dodatkowy pociąg Gryfino - Szczecin

01 lutego 2023 | Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
PODZIEL SIĘ

W wyniku działań podjętych w ubiegłym tygodniu przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza od poniedziałku (6 lutego) z Gryfina do Szczecina będzie można dojechać dodatkowym pociągiem przed godziną 7.

 

Fot. Biuro Prasowe UMWZ

Utrudnienia w realizacji połączeń kolejowych Gryfino - Szczecin związane są z inwestycją realizowaną przez PKP PLK i Wody Polskie. Zamknięcie mostu w Podjuchach, gdzie powstać ma zupełnie nowa przeprawa, skutkuje tym, że pociągi muszą jeździć objazdem przez Zdroje i Dąbie. Ograniczona przepustowość linii kolejowych wymusiła zmiany rozkładu jazdy oraz znaczne ograniczenie liczby kursów, szczególnie odczuwalne w godzinach szczytu. To spowodowało poważne problemy pasażerów. Czas przejazdu znacząco się wydłużył (z ok 20 do ok. 50 minut). Co gorsza, pociągi „łapią” opóźnienia, więc podróż z Gryfina do Szczecina może trwać nawet godzinę lub dłużej.

- Dla dojeżdżających do szkoły, do pracy jest to sytuacja nie do zaakceptowania - komentuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Usprawnienie połączeń Szczecin - Gryfino - Szczecin musi nastąpić jak najszybciej! Już 26 stycznia wysłaliśmy pismo do PKP PLK jako zarządcy infrastruktury. Byliśmy też w stałym kontakcie z POLREGIO, operatorem przewozów.

- Bardzo zależało nam na uruchomieniu przynajmniej jednego dodatkowego pociągu, który z Gryfina wyjeżdżałby około godziny 6, a w Szczecinie był przed godziną 7 - wyjaśnia wicemarszałek Tomasz Sobieraj,.

W wyniku uzgodnień z zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem udało się uruchomić od 6 lutego dodatkowy pociąg.

Będzie on wyjeżdżał z Gryfina do Szczecina o 5.43, w Szczecinie Dąbiu będzie o godz. 6.12, a na stacji Szczecin Główny o godz. 6.33.                                                                                                                                              

Omawiany pociąg ma kursować w dni robocze do końca obowiązywania rozkładu jazdy pociągów 2022/2023.