Transport miejski Graz rozbuduje komunikację miejską, kupi nowe tramwaje Flexity od Alstomu

Graz rozbuduje komunikację miejską, kupi nowe tramwaje Flexity od Alstomu

24 maja 2023 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Tramwaje mają ruszyć do końca 2025 roku.

 

Graz rozbuduje komunikację miejską, kupi nowe tramwaje Flexity od Alstomu
Fot. Alstom

 

Piętnaście nowych tramwajów Flexity firmy Alstom zostanie oddanych do użytku w austriackim Grazu w najbliższych latach. Ich zakup dla firmy transportowej uzyskał akceptację władz miasta. Zakup, w połączeniu z modyfikacjami zajezdni Eggenberg, będzie kosztował prawie 100 mln euro. Wybór dostawcy tramwajów został dotychczas zatwierdzony przez radę miejską i nadal oczekuje na zgodę rady.

Nabywcą będzie spółka Holding Graz, która zajmuje się również transportem publicznym. Same tramwaje będą kosztować 68,4 mln euro, 29,5 mln euro to zakup gruntów i rozbudowa zajezdni. „To duży krok w kierunku poprawy transportu publicznego w mieście” – powiedział radny ds. finansów i inwestycji Manfred Eber.

Zakup dotyczy rozbudowy linii 1 i 5 oraz planowanej linii 8. Graz posiada obecnie siedem linii tramwajowych. Graz będzie kolejnym austriackim miastem, w którym uruchomione zostaną tramwaje Flexity opracowane pierwotnie przez firmę Bombardier. W przeszłości kupowały je firmy transportowe w Wiedniu, Linzu i Innsbrucku.

Tramwaje mają być produkowane w Wiedniu. Wybór poprzedziły testy tramwajowe w Grazu, poza Alstomem pojazd dostarczył także Siemens. Nowe tramwaje będą miały 33,81 m długości i pomieszczą 200 osób, z czego 60 na miejscach siedzących. Mają być dostarczone do końca 2025 roku. Obecnie przewoźnik ma w eksploatacji łącznie 85 tramwajów