Graz rozbuduje komunikację miejską, kupi nowe tramwaje Flexity od Alstomu

Graz rozbuduje komunikację miejską, kupi nowe tramwaje Flexity od Alstomu

24 maja 2023 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Tramwaje mają ruszyć do końca 2025 roku.

 

Fot. Alstom

 

Piętnaście nowych tramwajów Flexity firmy Alstom zostanie oddanych do użytku w austriackim Grazu w najbliższych latach. Ich zakup dla firmy transportowej uzyskał akceptację władz miasta. Zakup, w połączeniu z modyfikacjami zajezdni Eggenberg, będzie kosztował prawie 100 mln euro. Wybór dostawcy tramwajów został dotychczas zatwierdzony przez radę miejską i nadal oczekuje na zgodę rady.

Nabywcą będzie spółka Holding Graz, która zajmuje się również transportem publicznym. Same tramwaje będą kosztować 68,4 mln euro, 29,5 mln euro to zakup gruntów i rozbudowa zajezdni. „To duży krok w kierunku poprawy transportu publicznego w mieście” – powiedział radny ds. finansów i inwestycji Manfred Eber.

Zakup dotyczy rozbudowy linii 1 i 5 oraz planowanej linii 8. Graz posiada obecnie siedem linii tramwajowych. Graz będzie kolejnym austriackim miastem, w którym uruchomione zostaną tramwaje Flexity opracowane pierwotnie przez firmę Bombardier. W przeszłości kupowały je firmy transportowe w Wiedniu, Linzu i Innsbrucku.

Tramwaje mają być produkowane w Wiedniu. Wybór poprzedziły testy tramwajowe w Grazu, poza Alstomem pojazd dostarczył także Siemens. Nowe tramwaje będą miały 33,81 m długości i pomieszczą 200 osób, z czego 60 na miejscach siedzących. Mają być dostarczone do końca 2025 roku. Obecnie przewoźnik ma w eksploatacji łącznie 85 tramwajów