Siemens zaprezentował na targach Rail Business Days w Ostrawie nową lokomotywę Vectron Dual

Siemens zaprezentował na targach Rail Business Days w Ostrawie nową lokomotywę Vectron Dual

05 czerwca 2023 | Źródło: https://dopravacek.eu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Międzynarodowe targi kolejowe RAIL BUSINESS DAYS już dziś otwierają swoje podwoje dla zwiedzających które odbędą się w dniach 5-7 czerwca 2023 r. w Ostrawie w kompleksie Trojhalí Karolina. Siemens Mobility zaprezentuje odwiedzającym nową lokomotywę Vectron Dual Mode.

Siemens zaprezentował na targach Rail Business Days w Ostrawie nową lokomotywę Vectron Dual
Fot. Siemens Mobility

 

Wewnętrzne stoisko firmy Siemens Monility poświęcone jest nowościom w zakresie taboru do pasażerskiego i towarowego transportu kolejowego (alternatywne jednostki napędowe Mireo Plus B i MIreo Plus H, wysokowydajne jednostki Desiro HC, koncepcja Vecttrain oraz lokomotywy Vectron). Lokomotywa Vectron Dual Mode zostanie wyeksponowana w ramach wystawy plenerowej (tor nr K 01).

Lokomotywy dwuźródłowe (dual) wzbogacają kolej o pojazdy o uniwersalnym zastosowaniu, przystosowane do prowadzenia pociągów pasażerskich i towarowych w częściowo zelektryfikowanej sieci kolejowej, a także do planowanych i nieplanowanych przerw w dostawie prądu lub objazdów. Lokomotywa spalinowa z podwójnym napędem łączy w sobie zalety pełnowymiarowej lokomotywy spalinowej i lokomotywy elektrycznej. Połączenie mocnego silnika wysokoprężnego i urządzeń do pobierania energii elektrycznej z linii trakcyjnej pozwala operatorom elastycznie reagować na zmieniające się wymagania toru.

Transport kolejowy można wydajnie obsługiwać za pomocą jednej lokomotywy, przy minimalnym zużyciu energii i minimalnych emisjach. Vectron Dual Mode oparty jest na sprawdzonej platformie i komponentach Vectron. Lokomotywa ma rozstaw kół 1435 mm i masę 90 ton. Przeznaczony jest do pracy przy napięciu przemiennym 15 kV i wyposażony w system zabezpieczenia pociągu PZB. Ma moc trakcyjną 2000 kW w obu trybach pracy. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 2600 litrów oleju napędowego. Maksymalna prędkość eksploatacyjna lokomotywy wynosi 160 km/h.