Na najbardziej stromej linii kolejowej na świecie pojawiły się nowe pociągi Stadlera (video)

Na najbardziej stromej linii kolejowej na świecie pojawiły się nowe pociągi Stadlera (video)

06 czerwca 2023 | Źródło: Pilatus-Bahnen AG/zdopravy
PODZIEL SIĘ

Nowe pociągi są szybsze i większe.

Fot. Pilatus-Bahnen AG

 

Właściciel najbardziej stromej kolei na świecie po ponad osiemdziesięciu latach wymienił pojazdy kursujące z Alpnachstadt do Pilatus Kulm w Szwajcarii. Po dwóch latach testów firma Pilatus-Bahnen oddała dziś do użytku pasażerów zupełnie nowe wagony Stadler Rail.

 

Fot. Pilatus Bahnen AG

 

Jest to część kompleksowej odnowy technologicznej unikalnej kolejki zębatej, która jest najbardziej stromą kolejką na świecie ze względu na nachylenie do 48%. Pojazdy dla Pilatus-Bahnen zostały zaprojektowane przez szwajcarskiego projektanta Thomasa Küchlera, który dorastał w okolicy. Najbardziej fundamentalną zmianą jest maksymalny rozmiar przeszklenia z przodu pociagu, co powinno zapewnić lepszą widoczność i jeszcze bardziej imponujące wrażenia z jazdy. Kolor pozostał czerwony.

 

Fot. Pilatus Bahnen AG 

 

Osiemnastotonowe pociągi muszą mieć takie same wymiary jak istniejące, aby mogły przejechać przez tunele. Nowe pociągi już w ostatnich miesiącach pojawiały się na torze z pasażerami, ale zupełnie przypadkowo. Teraz kursuje zgodnie z rozkładem jazdy. „Chociaż mam bezkrytycznie pozytywne nastawienie do oryginalnych pociągów, nowe odniosły duży sukces. Dużą zaletą jest szklany dach zapewniający lepszy widok, imponujący jest również widok ze stanowiska maszynisty, obok którego mogą usiąść pasażerowie”.

Fot. Pilatus-Bahnen AG 

 

Osiem nowych pojazdów stanowisko maszynisty zawsze znajduje się w jednym rogu. Mały panel sterowania znajduje się więc w innym miejscu dla drogi w górę i w dół. Pociągi  są nieco szybsze od swoich poprzedników: podjeżdżają pod górę z prędkością 15 zamiast 12 km/h. Kolejka zębata działa od 1889 roku. Pilatus-Bahnen zainwestował 55 milionów franków w modernizację taboru. Nowe pociągi zastąpią dziesięć istniejących, które pochodzą z lat 30. i 60. XX wieku. Według operatora części zamiennych już brakuje, a ich niezawodność spada.