Janusz Piechociński: Polska wołowina po 12 latach powraca na chiński rynek

Janusz Piechociński: Polska wołowina po 12 latach powraca na chiński rynek

21 czerwca 2023 | Autor: Janusz Piechociński | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Chiny zniosły zakaz importu polskiej i belgijskiej wołowiny pochodzącej z bydła poniżej 30 miesiąca życia - poinformowała chińska Generalna Administracja Celna (GAC) oraz Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi (MOA)

Fot. Kurier Kolejowy

 

Od kilku miesięcy informowaliśmy na podstawie sygnałów uzyskanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową Polska Azja i Chinsko -Polską Izbę Gospodarcza od naszych chińskich Partnerów z Pekinu i Ningbo, ze nadchodzi dobra i potrzebna dla polskiego sektora mięsnego decyzja Administracji Sanitarno-Weterynaryjnej Chin. Podjęliśmy już na początku roku zdecydowane działania w poszukiwaniu Partnerów i Sojuszników aby przyspieszyć podjecie tej decyzji. I przez ostatnie miesiące w Warszawie, Pekinie i Ningbo konsekwentnie budowaliśmy pozytywne scenariusze.

Zakazy importu zostały wydane w marcu 2001 r. po wykryciu choroby wściekłych krów.

Od tego czasu Polska i Belgia wprowadziły prawa i przepisy dotyczące zapobiegania i zwalczania choroby wściekłych krów oraz ustanowiły mechanizmy bezpieczeństwa pasz i wczesnego monitorowania w celu śledzenia odpowiednich produktów od gospodarstw do konsumentów. Opinię taka na podstawie analiz  podał GAC. Chiny wysłały grupę ekspertów do Polski i Belgii w celu oceny systemu zapobiegania i kontroli choroby szalonych krów, która stwierdziła, że odpowiednie środki spełniły chińskie wymagania dotyczące kwarantanny i zdrowia.

W rezultacie Chiny zniosły zakazy importu zgodnie z przepisami dotyczącymi kwarantanny zwierząt i roślin, a także normami międzynarodowymi.

Równolegle GAC i MOA anulowały zakaz dotyczący włoskiej wieprzowiny, który został wydany w 1999 r. W lutym agencje anulowały zakaz dotyczący kolumbijskiej wieprzowiny, nałożony w 2013 r.

"Zniesienie zakazów importu żywności z krajów europejskich będzie oznaczać ogromne możliwości dla lokalnego przemysłu hodowlanego ze względu na ogromny potencjał rynkowy Chin, a także zdywersyfikuje opcje chińskich konsumentów na ich stołach" - powiedział dla "Global Times", Cui Hongjian, dyrektor Departamentu ds. Badania w Chińskim Instytucie Studiów Międzynarodowych.

Decyzję poprzedziło kilka ważnych wydarzeń z Prezydenckimi spotkaniami w czasie ostatniej Zimowej Olimpiadzie w Pekinie na czele. Przypominamy te ważne słowa, które uruchomiły proces.

Prezydent Xi po spotkaniu z Prezydentem Dudą 6 lutego 2022 r. w Pekinie

Chiny chcą aktywnie uczestniczyć w budowie hubu logistycznego w Polsce i pomóc Polsce stać się kluczowym węzłem w łańcuchu przemysłowym łańcucha dostaw Chiny-UE.

Chiny są skłonne do dalszego zwiększania importu polskich produktów rolno-spożywczych i innych wysokiej, jakości towarów, zachęcają kolejne chińskie przedsiębiorstwa do inwestowania  i współpracy w Polsce oraz wierzą, że strona polska zapewni uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminujące środowisko biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw.

Prezydent Duda po spotkaniu z Prezydentem Xi  6 lutego 2022 r. w Pekinie

Strona polska przywiązuje dużą wagę do współpracy gospodarczej z Chinami, liczy na rozszerzenie dwustronnej współpracy handlowo-inwestycyjnej z Chinami, tak, aby polskie produkty rolne mogły więcej wejść na chiński rynek.

Polska zawsze aktywnie uczestniczyła we współpracy CEE-Chiny  i jest gotowa nadal odgrywać aktywną rolę w promowaniu współpracy CEE-Chiny i rozwoju stosunków UE-Chiny. Strona polska jest gotowa wzmocnić komunikację z Chinami oraz chronić międzynarodowy i regionalny pokój i stabilność.

Prezydent Polski zaprosił chińskie przedsiębiorstwa do inwestowania i współpracy w Polsce, aktywnego uczestniczenia w budowie polskich hubów logistycznych, intensyfikacji współpracy w nowych dziedzinach, wzmacniania wymianę kadr między obiema stronami i uczynienie  Polski bramą dla Chin do Europy.

Obok działań Dyplomacji, Polityki i Administracji wielką rolę w procesie wypracowywania decyzji odegrały także konsekwentne działania Organizacji Biznesu w Chinach i w Polsce.

Za wielką współpracę w tym działaniu w imieniu polskiego mięsnego biznesu i rolników dziękujemy:

  • Ekscelencji Ambasadorowi ChRL w Polsce Panu Sun Linjiang
  • Zastępcy Szefa Misji Ambasady ChRL w Polsce Panu Yao Dongye
  • Kierownictwu i pracownikom Departamentu Ekonomicznego Ambasady ChRL
  • Prezydentowi Miasta Ningbo i szefom kilku Misji Gospodarczych tego Miasta do UE i Polski w marcu, kwietniu i maju 2023
  • Przedstawicielom administracji i służb sanitarno-weterynaryjnych z którymi wielokrotnie spotykaliśmy się w Ningbo ( w czasie Targów Ningbo CEE ) przedstawiając polskie argumenty w zniesieniu zakazu i potrzebie przystąpienia do negocjacji o regionalizacji konsekwencji ASF i Ptasiej Grypy
  • JE Ambasadorowi Polski w Chinach wraz ze współpracownikami
  • Panu Han Baohua Pełnomocnikowi Miasta Ningbo w Polsce, Prezesowi Chińsko -Polskiej Izby Gospodarczej , Dyrektorowi Zarządzającemu  GD Poland –największego chińskiego Centrum Handlowego w Unii Europejskiej za konsekwentne wspieranie i promocję w Chinach naszych postulatów i argumentów.
  • Felixowi Wang Przewodniczącemu Sekcji Chiny Izby Polska Azja
  • Bardzo zaangażowanemu w proces zespołowi Animex z Prezesem Jackiem Dziełakiem, Łukaszem Dominiakiem i chinskimi współpracownikami. Animex nie jest producentem i eksporterem mięsa wołowego ale wykazał wielki zrozumienie, ze nie tylko w tej sprawie cała polska branża powinna mocno się zaangażować i wspierać.

Wielką aktywność wykazało Kierownictwo Wipasz, Prezes Józef Wiśniewski i wiceprezesi Dawidem Dudek  i Sławomir Kawalec. 

Wyrazy podziękować i szacunku należą się także przedstawicielom firmy Zakrzewscy i Fento. Prezesowi Dariuszowi Zakrzewskiemu, Mariuszowi  Wtulich  i Michałowi Kamińskiemu.

Systematycznie o naszej pracy informowaliśmy i korzystaliśmy z opinii Jacka  Zarzeckiego Prezesa  Polskiego Związku Producentów i Hodowców Bydła Mięsnego i Dyrektora  generalnego  Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzeja Gartnera.

Dzisiaj pewnie wielu szczególnie tych co kilka miesięcy temu nie mieli wiary i konsekwentnej wytrwałości w pracy dopisuje się do listy ale zawsze w Izbie Polska Azja pamiętamy o tych, którzy nie tylko nas aktywnych w tej sprawie nie zawiedli.

Nie tracimy wiary i energii, zbieramy argumenty i szukamy wsparcia w kolejnej sprawie: uruchomienia regionalizacji  i możliwości współpracy polsko -chińskiej w eksporcie  mięsa wieprzowego i drobiowego.

 

Janusz Piechociński

Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja

Autor Projektu Centrum Polska Azja, Polska Chiny

Inicjator uruchomienia razem z Diasporą Chińskiego Biznesu  w Polsce Platformy Eksportowej Polskiej Żywności do Chin