Renfe Proyectos Internacionales rozpoczyna swoją działalność

Renfe Proyectos Internacionales rozpoczyna swoją działalność

19 lipca 2023 | Źródło: RENFE / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Rady Dyrektorów nowej spółki Renfe Proyectos Internacionales, SME, S.A., której celem jest rozwój międzynarodowej działalności spółki poprzez dostęp do nowych rynków oraz zarządzanie międzynarodowymi projektami, które spółka już realizuje. Jest to pierwsze spotkanie o charakterze operacyjnym, ponieważ pierwsze spotkanie odbyło się 26 czerwca i miało charakter konstytutywny.

 

Fot. RENFE

 

Oznacza to rozpoczęcie działalności piątej spółki grupy, która jest kluczem do realizacji jednego z głównych celów strategicznych firmy: pozycjonowania się jako wzorcowy operator w krajach trzecich i konsolidacji działalności międzynarodowej, tak aby stanowiła ona 10% całkowitych przychodów Renfe.

Renfe Proyectos Internacionales została utworzona z kapitałem własnym w wysokości 9,1 mln euro, który został zmaterializowany wkładem pieniężnym w wysokości 1 mln euro i wkładem niepieniężnym w wysokości 8,1 mln euro.

Ten niepieniężny wkład pochodzi z wyceny stu procent udziałów Renfe of America, LLC i 50% kapitału Leo Express Global. Oba udziały były do tej pory przypisane do publicznego podmiotu gospodarczego Renfe Operadora.

Obecna i przyszła działalność międzynarodowa

Zarząd Renfe International Projects dokonał przeglądu głównych projektów, nad którymi firma obecnie pracuje: Haramain Highspeed Railway w Arabii Saudyjskiej, High Speed między Dallas i Houston w Teksasie, Tren Maya w Meksyku, Rail Baltica (mega-projekt połączenia krajów bałtyckich wspierany przez Komisję Europejską), niedawno zainaugurowany bezpośredni High Speed między Hiszpanią i Francją oraz między Hiszpanią i Portugalią (Vigo-Oporto) lub obsługa linii Dunaju na Słowacji przez Leo Express.

Zakres działań Renfe Proyectos Internacionales w zakresie nowych przedsięwzięć biznesowych będzie obejmował nawiązanie umów o współpracy z innymi krajami, pomoc techniczną, doradztwo strategiczne (w zakresie eksploatacji, zarządzania, technologii lub projektowania warsztatów), szkolenia kolejowe, sprzedaż taboru kolejowego i oczywiście bezpośrednią obsługę usług publicznych, usług komercyjnych lub transportu towarowego poza Hiszpanią.

Dzięki nowej strukturze korporacyjnej Renfe posiada organizację niezbędną do skupienia się na innych rynkach oraz optymalizacji procesów i wyników w działalności międzynarodowej, a obecnie składa się z publicznego podmiotu gospodarczego i 5 spółek: Renfe Viajeros, Renfe Mercancías, Renfe Alquiler de Material Ferroviario, Renfe Fabricación y Mantenimiento oraz Renfe Proyectos Internacionales.