Rumuński Softronic dostarcza pierwszą lokomotywę wyposażoną w ETCS do LTE

Rumuński Softronic dostarcza pierwszą lokomotywę wyposażoną w ETCS do LTE

21 lipca 2023 | Źródło: LTE Group
PODZIEL SIĘ

Rumuński producent pociągów elektrycznych i lokomotyw Softronic poinformował, że firma LTE Logistics & Transport Austria, uruchomiła pierwszą interoperacyjną lokomotywę Softronic TransMontana v3.2.

 

Fot. LTE Group

 

Dostawa jest częścią umowy ramowej podpisanej latem 2022 r. na pięć lokomotyw, które zostaną wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS) dostarczony przez francuską międzynarodową firmę Thales Group.

Lokomotywy są dopuszczone na poziomie europejskim do ciągnięcia pociągów towarowych z maksymalną prędkością 120 km/h na konwencjonalnych liniach kolejowych.

Na początku 2025 r. LTE Logistics & Transport Austria będzie właścicielem floty dziesięciu lokomotyw wyprodukowanych przez Softronic Craiova w latach 2017-2024.

W czerwcu 2022 r. firma Thales ogłosiła, że otrzymała zlecenie od Softronic na dostawę i wyposażenie pięciu lokomotyw LEMA w ETCS poziomu 2.

ETCS jest kluczowym komponentem sygnalizacji i sterowania pociągiem ERTMS, europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej Thales. ETCS stale oblicza bezpieczną prędkość maksymalną dla każdego pociągu, z sygnalizacją w kabinie dla maszynisty i systemami pokładowymi, które przejmują kontrolę w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości. System zwiększa wydajność operacyjną poprzez zwiększenie przepustowości, prędkości i bezpieczeństwa, jednocześnie zmniejszając natężenie ruchu spowodowane wąskimi gardłami.

Lokomotywa TransMontana firmy Softronic to lokomotywa elektryczna wyposażona w sześć asynchronicznych silników elektrycznych i elektronicznie ograniczoną, ciągłą moc znamionową 6000 kW.

Softronic, z siedzibą w położonym na południu Rumunii mieście Craiova, jest producentem taboru kolejowego i wiodącym europejskim graczem w produkcji lokomotyw elektrycznych, transporcie pasażerskim, utrzymaniu lokomotyw elektrycznych.

Grupa Thales projektuje i buduje systemy elektryczne oraz świadczy usługi na rynku lotniczym, obronnym, transportowym, tożsamości cyfrowej i bezpieczeństwa. Grupa zatrudnia ponad 77 000 osób w 68 krajach, w tym w Rumunii, gdzie jest obecna od ponad 20 lat, zatrudniając około 950 inżynierów w 2022 roku.