Transport miejski Na Krakowską Linię Muzealną znów wyjechały historyczne autobusy i tramwaje

Na Krakowską Linię Muzealną znów wyjechały historyczne autobusy i tramwaje

26 lipca 2023 | Źródło: MPK Kraków
PODZIEL SIĘ

W niedzielę, 23 lipca mieszkańcy Krakowa i turyści po raz kolejny w tym roku mieli okazję podróżować wyjątkowymi historycznymi pojazdami w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.

 

Na Krakowską Linię Muzealną znów wyjechały historyczne autobusy i tramwaje
Fot. MPK Kraków

 

MPK SA przygotowało bardzo ciekawy skład wagonów na linię nr 0 łącząc ul. św. Wawrzyńca z pętlą Cichy Kącik. To był jedyny raz, kiedy pojawił się na niej skład czerwono-zielony wagonów typu N, które w ramach wymiany trafiły do stolicy Małopolski z Warszawy i Poznania. Do tej pory te tramwaje zawsze kursowały w składzie z krakowskim wagonem ND (co ciekawe w podobnej konfiguracji kolorystycznej kursuje skład zabytkowych tramwajów w Poznaniu, złożony z poznańskiego zielonego wagonu N i gdańskiego czerwonego KSW z kolekcji MPK w Krakowie).

Kursy zabytkowych tramwajów na linii nr 0 to była tylko cześć przygotowanych atrakcji. Po raz drugi w tym roku na KLM wyjechały historyczne autobusy. Tego dnia została uruchomiona linia nr 538 na trasie z Nowego Kleparza przez ul. Prądnicką, Opolską, Lublańską, al. Bora-Komorowskiego, ul. Okulickiego, Nowolipki, Makuszyńskiego, Kocmyrzowską, Łowińskiego, Ujastek do Kombinatu. Tym razem niespodzianką dla tych, którzy zdecydowali się wsiąść do pojazdów na tej linii był  przejazd przez zajezdnię autobusową Bieńczyce. Warto podkreślić, że na linii nr 538 kursowały autobusy dwóch marek z kolekcji MPK w Krakowie - Jelcze i Ikarusy. 

Niedziela była więc wyjątkową i unikatową okazją do podróży na Krakowskiej Linii Muzealnej pojazdami, które w takiej konfiguracji już w tym roku nie wyjadą na ulice miasta.

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną odbywa się na podstawie obowiązującej taryfy biletowej. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewni Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych.