Transport miejski Niezawodne tramwaje przez cały rok

Niezawodne tramwaje przez cały rok

11 kwietnia 2024 | Źródło: Forhang - Silesia Strategie Komunikacyjne
PODZIEL SIĘ

 Tramwaje to szybki i niezawodny transport miejski. Jedną z głównych przyczyn utrudnień w ich ruchu jest oblodzenie sieci trakcyjnej. Kraków, Łódź, Olsztyn czy Warszawa – trudno znaleźć miasto, które nie miałoby takich problemów zimą.  Art In Energy znalazło sposób, żeby rozwiązać ten problem i znacząco obniżyć koszty operacyjne przewoźników. O przygotowaniu sieci trakcyjnej warto jednak pomyśleć zawczasu.

 

Niezawodne tramwaje przez cały rok
Fot.Forhang - Silesia Strategie Komunikacyjne

 

Według danych GUS łączna długość linii tramwajowych w Polsce liczy 2408 km. Najdłuższą siecią dysponuje województwo śląskie (405 km), za nim plasuje się województwo mazowieckie (363 km), najkrótszą ma województwo lubuskie (8 km). Większość z 15 polskich systemów tramwajowych porusza się po liniach normalnotorowych – 1435 mm – reszta korzysta z linii 1000 mm. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości mogą się w naszym kraju pojawić kolejne linie tramwajowe.

Lista zalet i przewag linii tramwajowych jest długa. – Zacznijmy od tego, że tramwaj zdecydowanie efektywniej wykorzystuje przestrzeń i może się pojawić w miejscach wyłączonych z transportu kołowego. Tramwaje nie zatruwają też miast, a nowoczesne silniki elektryczne nie generują uciążliwego hałasu. Pojazdy te mogą się stać doskonałym sposobem na skomunikowanie dzielnic podmiejskich z handlowym, biznesowym i administracyjnym centrum miast – wymienia zalety rozwiązania Paweł Sych, dyrektor ds. technicznych spółki Art. In Energy.