Pierwsze od 1994 roku istotne porozumienie pomiędzy polskimi i ukraińskimi kolejami podpisane.

Pierwsze od 1994 roku istotne porozumienie pomiędzy polskimi i ukraińskimi kolejami podpisane.

28 sierpnia 2023 | Źródło: PKP S.A. / JSC Ukrzaliznycia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Polskie i ukraińskie koleje uzgodniły, że będą współpracować w celu rozwoju pasażerskiego i towarowego transportu kolejowego między oboma krajami, aby zwiększyć ich potencjał eksportowy i importowy. Jest to pierwsze porozumienie na tym poziomie między kolejami obu krajów od 1994 roku. Stosowna umowa została podpisana pomiędzy polskim operatorem Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) i JSC Ukrzaliznycia w dzisiaj, 28 sierpnia 2023 roku.

W ubiegłym tygodniu Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła decyzję, która uprości procedury kontroli kolejowych przewozów towarowych między Ukrainą a Republiką Mołdawii, co skróci czas przejazdu pociągów towarowych.

 

Fot. PKP S.A.

 

Celem porozumienia jest umocnienie współpracy w zakresie zwiększenia efektywności i rozwoju transportu kolejowego w Polsce i w Ukrainie. Współpraca Polskich Kolei Państwowych i Kolei Ukraińskich oparta jest na partnerstwie strategicznym na rzecz rozwoju globalnych łańcuchów logistycznych i zwiększenia mobilności społeczeństw Polski i Ukrainy, a przez to ich większej integracji. PKP S.A. patrzy na współpracę z Kolejami Ukraińskimi perspektywicznie.

"Podejmujemy kolejny ważny krok w kierunku wzmocnienia naszego partnerstwa i rozwoju transportu kolejowego między Ukrainą a Polską. Wspólnie będziemy nadal rozwijać infrastrukturę graniczną i zwiększać ruch pasażerski i towarowy między naszymi krajami, co ostatecznie będzie miało pozytywny wpływ na nasze koleje i gospodarki narodowe Ukrainy i Polski" - powiedział prezes zarządu JSC Ukrzaliznycia Jewgen Liaszczenko.

Tym samym, zgodnie z postanowieniami porozumienia, PKP S.A. opracuje działania zmierzające do zawarcia odrębnych umów z JSC Ukrzaliznycia w zakresie zarządzania infrastrukturą kolejową, kolejowych przewozów towarowych i pasażerskich. Strony utworzą również wspólne grupy robocze w celu opracowania poszczególnych umów.

 

Fot. PKP S.A.

 

Jedną z zasad umowy jest zapewnienie przez strony bezpiecznego i nieprzerwanego transportu pasażerów i ładunków.

Ponadto strony uzgodniły, że przeładunek towarów do wagonów o innej szerokości toru lub przeładunek wagonów na wózki o innej szerokości toru będzie dokonywany nie tylko przez przewoźnika odbierającego na stacji granicznej znajdującej się na jego terytorium, ale, po uzgodnieniu, takie czynności mogą być wykonywane przez przewoźnika dostarczającego towary na stacji granicznej znajdującej się na jego terytorium.

Usługa trakcji lokomotywowej między stacjami granicznymi dla ruchu towarowego w obu kierunkach będzie świadczona przez lokomotywy i załogi lokomotyw JSC Ukrzaliznycia i PKP S.A. w parytecie 50/50.

Parlament Ukrainy uruchamia przyspieszenie transportu kolejowego między Ukrainą a Mołdawią

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła decyzję, która uprości procedury kontroli kolejowego transportu towarowego między Ukrainą a Republiką Mołdawii, co skróci czas przejazdu pociągów towarowych.

24 sierpnia deputowani głosowali za przyjęciem odpowiedniej ustawy "O ratyfikacji Protokołu między Gabinetem Ministrów Ukrainy a Rządem Republiki Mołdawii w sprawie zmian do Umowy między Rządem Ukrainy a Rządem Republiki Mołdawii o transporcie kolejowym".

W związku z tym zmiany w umowie pozwolą na tranzytowy transport przez terytorium Ukrainy na odcinku Etulia (Mołdawia) - Reni (Ukraina) - Giurgiulesti (Mołdawia) taboru kolejowego wszystkich form własności i ładunków pochodzących ze stacji Republiki Mołdawii i Ukrainy lub przejeżdżających tranzytem przez Ukrainę i Republikę Mołdawii z przeznaczeniem do/z stacji Giurgiulesti i Galati Larga (Rumunia) bez zatrzymywania się i przeprowadzania kontroli granicznej, celnej i innych oficjalnych środków kontroli na stacji Reni.

Pomoże to zwiększyć wolumen transportu ładunków i przepustowość punktów kontrolnych Fricacei-Etulia i Reni Giurgiulesti.

Przypomnijmy, że oddział Centrum Logistyki Transportu Ukrzaliznycia i mołdawski operator kolejowy Calea Ferată din Moldova (CFM) podpisały umowę, która pozwoli Ukrzaliznytsia świadczyć szereg usług w zakresie organizacji transportu towarów w tranzycie przez Mołdawię we wszystkich kierunkach.