Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny uprawniony do homologacji pojazdów wodorowych

Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny uprawniony do homologacji pojazdów wodorowych

17 września 2023 | Źródło: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
PODZIEL SIĘ

Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny jako jedyna jednostka w kraju ma uprawnienia do homologacji pojazdów wodorowych. Nie tylko szynowych – również samochodów osobowych czy autobusów.

 

Źródło: Łukasiewicz - PIT

Uprawnienia te nadał instytutowi Transportowy Dozór Techniczny pod koniec czerwca 2023 r. Łukasiewicz – PIT może homologować pojazdy z układem bądź z częściami do przechowywania H₂.

Rynek pojazdów wodorowych w Polsce dopiero się rozwija, a do tej pory nie było jednostki, która zajmowała się ich homologacją. Od czerwca wszystkie pojazdy wyposażone w napęd wodorowy będą musiały przejść badania homologacyjne w Poznaniu.

- Nieważne, czy to autobus, samochód osobowy czy pociąg. Jeśli ma część wodorową, to będzie ona przebadana u nas, nawet jeśli pozostałą homologować będzie inna jednostka. W całości możemy przebadać pociąg lub tramwaj wodorowy, bo mamy akredytację na badania homologacyjne tych pojazdów - tłumaczy Rafał Cichy z Departamentu Certyfikacji i Inspekcji Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

O homologacjach pojazdów wodorowych (i nie tylko) będzie można porozmawiać z ekspertami Łukasiewicz - PIT podczas targów TRAKO (Gdańsk, 19-22 września, stoisko E82).